Kıvırcık ve Türkgeldi kuzularında bazı çevre faktörlerinin sütten kesim ağırlığı üzerine etkileri
  1. Tez No: 47625
  2. Yazar: BURAK DİLEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHİTTİN ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ill ÖZET Kıvırcık ve Türkgeldi Kuzularında Bazı Çevre Faktörlerinin Sütten Kesim Ağırlığı Üzerine Etkileri Bu tezin amacı, Türkgeldi ve Kıvırcık kuzularında bazı çevre faktörlerinin (cinsiyet, doğum tipi ve doğum ağırlığı) sütten kes im ağırlığı üzerine etkilerinin tahmin edilmesidir. Çevre faktörlerinin etkilerinin tahmin edilmesinde en küçük kareler metodu kullanılmıştır. Bu metod, hayvan ıslahı çalışmala rında, populasyon içerisinde bireyler arasındaki farklılıklara se bep olan çevre faktörlerinin etki miktarlarının tahmininde kulla nılan metodlardan biridir. Tezin ilk kısmında söz konusu metod de taylı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The Effect of Some Enviromental Factors on Weaning Weight in Türkgeldi and Kıvırcık Lambs The aim of this thesis is to determine the effects of some enviromental factors such as sex of lamb, birth type and birth weight on the weaning weight of the Türkgeldi and Kıvırcık lambs. The least squares method was used for estimating the enviro mental effects. The least squares is one of the methods which used to estimate the amount of enviromental effects in the phenotipic variation among the individuals of the population in animal impro vement studies. Also the method was explained in detail the first chapter of this thesis.