Malzemelerin sınıflandırılması için robot el tasarımı ve görüntü işleme sistemi ile deneysel uygulanması
Experimental implementation with robot hand design and image processing system for classification of materials
  1. Tez No: 476253
  2. Yazar: BİLAL ÖZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında bilgisayar ve görüntü işleme araçları kullanılarak Motoman robot manipülatör yardımıyla bantlı konveyör üzerinde gelen farklı şekil ve ölçülerdeki malzemelerin sınıflandırılması işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlem için bilgisayar, Labview grafik programlama dili ve Motoman SV3X model robot manipülatörü kullanılmıştır. Sınıflandırılması yapılan malzemelerin şekil ve ölçüleri birbirinden farklı olmasına rağmen Universal tutucu sayesinde tutma taşıma işlemleri kolaylıkla yerine getirilmiştir. Görüntü işleme çalışmaları grafik programlama dili olan Labview programı ile gerçekleştirilmiştir. Görüntü işleme teknikleri sonucu elde edilen bilgiler Arduino Mega ara birimi vasıtasıyla Motoman robot manipülatörüne gönderilmiş ve malzemelerin paketleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu çalışmada bantlı konveyör üzerinden 3 farklı tipte malzeme gelmektedir. Sisteme girilen sipariş doğrultusunda malzeme tipleri belirlenerek istenen paket oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the classification of materials with different shapes and sizes on the belt conveyor was performed by using the computer and image processing tools with the help of Motoman robot manipulator. The computer, Labview graphical programming language and Motoman SV3X model robot manipulator were used for this process. Despite the fact that the shapes and measures of the materials being classified are different from each other, the holding and transporting operations are easily accomplished by the universal gripper. Image processing operations were performed with the Labview program, a graphical programming language. The resulting information from the image processing techniques was sent to the Motoman robot manipulator via the Arduino Mega interface and packaging of the materials was performed. In this work, three different types of material are coming from the belt conveyor. The type of material entered into the system was determined and the desired package was created.