X-ray analysis and microstructural charectrization of as-casting (inwardly solidified) al-cu alloys
Dökümü (içe doğru katılaştırılarak) yapılan al-cu alaşımlarının x-ışını analizleri ve mikroyapı karakterizasyonları
- Tez No: 476252
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
This work was undertaken to investigate as-casting microstructures of inward solidified hypoeutectic and eutectic Al-Cu alloys and to analyse chemically microstructures of the samples by using EDX, XRD and XRF methods. Basic concepts of X-ray, application of X-ray, different solidification methods and solidification microstructures have been given and discussed in chapter one. Application of X-ray (EDX, XRD and XRF) to materials science and technology, using of X-ray for microstructure analysis, and the effect of solidification parameters on microstructures were presented in chapter two. In order to obtain an inwardly solidified cylindrical alloy samples, an experimental setup was constructed. Temperature distributions were recorded with six K-type of thermocouples during the run and form the temperature distributions, cooling curve, cooling rates, and local solidification time was obtained from different parts of the samples. Microstructures parameters of these different parts of the samples were also obtained. The relationships between cooling rates and local solidification time, were investigated, effect of cooling rates and local solidification times on the microstructures were examined and X-ray ( EDX, XRD and XRF) analysis were also carried out for inwardly solidified as-cast samples of Al-Cu alloys. Our results were compared with the related literature results.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada, içe doğru katılaşmış ötektikaltı ve ötektik Al-Cu alaşımlarının mikroyapıları incelenmiş ve mikroyapıların kimyasal analizleri EDX, XRD ve XRF metodları ile gerçekleştirilmiştir. X-ışınları ile ilgili temel kavramlar, X- ışınlarının uygulamaları, farklı katılaşturma methotları ve katılarşturma mikroyapıları birinci bölümde varilmiş ve tartışılmıştır. X- ışınlarının (EDX, XRD, XRF) malzame bilimlerine ve teknolojiye uygularmarı, X- ışınlarının microyapı analizlerine uygulanmaları ve katılaştırma parameterlerinin mikroyapıya etkisi ikinci bölümde gösterilmiştir. İçe doğru katılaştırılmış silindirik Al-Cu numuneleni elde edebilmek için bir deney sistemi kurulmuştur. Deney müddetince altı K-tipi ısıl çift ile sıcaklık dağılımı kaydedilmiştir ve sıcaklık doğılımı ve soğuma eğrilerinden soğuma hızları,bölgesel katılaştırrma zamanları, numunenin farklı bölgeleri için elde edilmiştir. Aynı zamanda bu farklı bölgeler için mikroyapı parameterleri elde edimiştir. Soğuma hızı ve bölgesel katılartırma zamanları arasındaki ilişkiler araştırılmıştır, soğuma hızı ve bölgesel katılaştırma zamanlarının mikroyapı üzerindeki etkileri incelenmiştir, ve ayrıca X-ışınları (EDX, XRD, XRF) analizleri içedoğru katılaştırılmış Al-Cu döküm nunumeleri için yapılmıştır. Deney sonuçları literatürdeki benzer deney ile karşılaştırılmıştır.