Investigation of the energy efficiency factors for photovoltaic systems in concentrated solar power plants
Güneş enerji santrallerinde fotovoltaik sistemler için enerji verimlilik faktörlerinin incelenmesi
- Tez No: 476256
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsanlar, yaşadıkları hayatın gelişen uygulamalarında artan ihtiyaçlarını karşılamak için her zaman yeni enerji kaynakları arıyorlar. Birçok enerji kaynağı tükenme, yüksek maliyet ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri ile karşı karşıyadır. Modern çağda yenilenebilir enerji ve tükenmez nitelikte olan güneşin enerjisinden yararlanılmaya çalışılmaktadır. Güneş enerjisi, başta enerji santralleri olmak üzere araçlar, uydular ve uzay istasyonları gibi birçok uygulamada elektrik üretmek için kullanılmaktadır. Güneş panellerinin yaygın kullanımı, güç artışındaki sürekli eğilim, sürekli gelişen türler ve yüksek verim talepleri sonucunda, piyasada voltaj, güç ve akım yoğunluğu açısından pek çok farklı güneş paneli bulunmaktadır. Güneş panelleri, bazı aletleri çalıştırmak veya şarj edilen ve bir kereden fazla kullanılan pillerde saklamak için kullanılabilecek DC elektriği üretmek için birlikte gruplandırılmış güneş pilleri olup bu hücrelerin gücü 'Watt' biriminde ölçülür. Büyük binalar ve fabrikalarda kullanılmak üzere 5 Wat'tan yüzlerce watta ulaşan paneller birbirlerine bağlanarak GW güç elde edilebilir. Kullanım özelliklerine göre bağlantı kurmanın birden fazla yolu vardır: 1. Paralel Bağlantı. 2. Seri Bağlantı. 3. Paralel ve Seri (Karışık) Bağlantı. Bu tezde, çeşitli çevresel faktörler için, farklı PV bağlantı türlerine ait simülasyon çalışmaları yapılmış ve sunulmuştur. Çıkışta arzu edilen voltaj, akım ve güç değerlerinde oluşabilecek sapmaları minimize etmek için tek tip panel kullanılmıştır. Simülasyon çalışmalarında 305 wattlık Sun Power firmasına ait SPR-305-WHT paneli kullanılmıştır. Güneş radyasyonu, sıcaklık ve PV dizisinin bağlantı türü gibi sistem parametrelerine PV dizisinin bağımlılığının belirlenmesi için tek bir panele ait matematiksel analizler kullanılmıştır. Tezin amacı radyasyon, sıcaklık ve bağlantı türüne göre Maksimum Güç Noktası (MPP)'nin maksimum değerinin elde edilmesidir. Farklı bağlantı durumlarının MPP'sinin elde edilmesi için seçilen panelin simülasyonunda Matlab/Simulink'te modellenen 100 kW'lık güneş istasyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
People are always looking for new sources of energy to cover their growing needs in the evolving applications of life they live in. Many energy sources are faced the depletion, high cost, and the negative impact of their use on the environment. In modern age, it is searched for utilizing of the heat of the sun which is characterized as renewable energy and inexhaustible. Solar energy has been used to generate electricity in many applications, including power plants, desalination plants, the operation of the satellites, vehicles and space stations. As a result of the widespread use of solar panels, the constant tendency to increase power, the constant development in the type and high efficient demands, there are now many solar panels on the market. Solar panels are solar cells grouped together to produce DC electricity that can be used to operate some equipment or store it in batteries that are recharged and used more than once, the power of these cells is measured in Watt unit. There are many types of solar panels starting from 5 W to hundreds of Watts could be connected together to obtain GW for using in factories and large buildings. It has more than one way to connect according to the nature of use: 1. Connect in parallel. 2. Connect in series. 3. Parallel and series connecting. In this thesis, different types of PV connections are simulated and presented for various environmental factors. In the simulation study, SPR-305-WHT 305 Watt panels, which are produced by Sun Power, are just used. In order to minimize the error in output voltage, current and power values, only one type of panel is used. Mathematical analysis of one panel used due to define the PV arrays dependency to the system parameters such as solar irradiation, temperature and the connection type of the PV array. The goal is to obtain the maximum power point (MPP) according to the connection type, temperature and irradiation. A 100 kW solar plant which is implemented by MATLAB/Simulink is used to simulate the chosen panel to obtain the MPP of the different connection cases.