Güneş ışınlarını takip eden panelin hareket etmesini sağlayacak bir sistemin geliştirilmesi
Development of the system which provide to move of panel by following the sun's rays
  1. Tez No: 373021
  2. Yazar: BURÇİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Hayatımızı kolaylaştıran birçok aletin çalışmasını, makinelerin hareket etmesini sağlamak için enerji kullanmak gereklidir. Enerji, günümüzde insanoğlunun vazgeçilmez gereksinimlerinden olup yeterli miktarda ve çevresel değerlere zarar vermeden enerji sağlama ve kullanma toplumların en önemli sorunudur. Kullanırken hiç farkında olmadığımız, çok kolay ve hızlı bir şekilde tükettiğimiz enerjinin üretimi, oldukça güç ve birçok aşama gerektiren zahmetli bir iştir. Dünya çapında giderek artan enerji talebinin büyük bir bölümü bir süre daha fosil yakıtlarla karşılanabilecektir. Ancak, fosil enerji kaynaklarının rezervlerinin sınırlı oluşu ve zamanla tükenmesi tüm dünyayı yeni enerji kaynaklarının bulunmasına yöneltmiştir. Bu sebeple, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi her geçen gün artmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin artması ile birlikte, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik elde etme yöntemleri de hızla gelişmektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarından biri güneş enerjisidir. Çevreye duyarlı olması, bakım maliyetlerinin az olması ve her yerde kullanılır olması güneş enerjisinin enerji kaynağı olarak kullanımının önemini arttırmaktadır. Bu avantajlar ile birlikte sistemin en önemli problemi güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürmedeki verimliliğin düşük olmasıdır. Teknolojik gelişmeler ışığında, fotovoltaik hücrelerin güneş ışığını elektrik enerjisine çevirmedeki verimliliklerini arttırmanın yolları sürekli araştırılmaktadır. Fotovoltaik panellerin enerji verimliliğine etki eden önemli faktörlerden biri güneş ışınlarının panel yüzeyi ile yaptığı açıdır. Güneş ışınları panel yüzeyine ne kadar dik gelirse üretilen enerji o kadar yüksek olmaktadır. Bu çalışmada, farklı açılar ile yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarını takip eden panelin hareket etmesini sağlayacak bir sistem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is the power which moves the machine and helps for the operating of the useful tools in daily life. The using and providing of environmental and adequate energy is today human beings' indispensable requirement is one of the most important issue of societies. The production of the energy which we are unaware of while consuming fast and easily, is rather difficult and laborious task which requires many steps.The worldwide increasing energy demand will be met by fosil fuels for a while. But, the limits and depletion of the energy resources led the whole world to find new energy resources. Therefore the importance of renewable energy sources is increasing every passing day. With the increase in the importance of renewable energy sources, the methods of obtaining energy from them are developing rapidly Nowadays, solar energy is one of the widely used source of renewable energy. Solar energy is an important energy source because it is sensitive to the environment, less maintenance costs and can be used anywhere. On the other hand, the most important weakness of the solar energy is the low conversion rates of sunlight into electric energy. With the technological developments, there are continual investigations to increase efficency of photovoltaic cells. One of the most important factors that affect the energy efficiency of photovoltaic panels is the angle which is made by the sun's rays with the surface of the panel. Produced energy gets higher when the sun's rays reach to the panel surface steeper. In this study, a system is developed which provide to move of panel by following the different angles of sun's rays that reaches the earth