Şişli etfal eğitim ve araştırma hastanesi aile planlaması merkezine 2009 yılında başvuran hastaların yaş, eğitim düzeyi ve sahip oldukları çocuk sayısına göre tercih ettikleri doğum kontrol yöntemi dağılımı
Distribution of birth control methods according to age, education level and the number of children they have in the patients who applied to the family planning center of şişli etfal education and research hospital in 2009
- Tez No: 476267
- Danışmanlar: UZMAN NİMET GÖKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışma, hastanemiz Aile Planlaması Merkezine başvuran hastaların yaş, eğitim düzeyi ve sahip oldukları çocuk sayısına göre tercih ettikleri doğum kontrol yöntemi dağılımını analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Retrospektif tipteki bu araştırma, İstanbul ili Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yürütüldü. Aile Planlaması merkezimize başvuran olguların kayıtlarına ulaşılarak veriler elde edildi. Bulgular: Toplam 3761 hasta kaydına ulaşıldı. Olgularımızın yaş dağılımı şu şekilde saptandı : %15,8'i 18-24 yaş arası,%19,2'si 25-29 yaş arası, %22,1'i 30-34 yaş arası, %42,7' si 35 yaş ve üzeri idi. Ortalaması 32±7 idi. Bu kadınların %12,2'si okur-yazar değilken, %2,3'ü okuryazar, %53,6'sı ilkokul, %8,2'si ortaokul, %15,8'i lise ve %7,6'sı üniversite mezunuydular. Kadınların %8,4' ünün hiç çocuğu yokken, %21,1'inin 1, %42,9' unun 2, %27,4'ünün 3 ve üzeri sayıda çocuğu vardı. Modern gebeliği önleyici yöntemlerden en fazla bilinenleri RİA (%60,7), kondom (%9,5), hap (%8,6) iken, en az bilinen modern yöntemler; aylık iğne (%2), üç aylık iğne (%0,5), cilt altı implant (%0.3) ve tüp ligasyonu (%0.1) olarak saptanmıştır. Kadınların %14,7 gibi önemli bir oranının ise herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmadığı görülmüştür. Sonuç: Karşılanmayan aile planlaması ihtiyacı yüksektir. Kontraseptif yöntemler kadınlar tarafından doğru bilinmemektedirler. İstenilmeyen gebeliklere karşı etkili olamamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to analyze the distribution of contraceptive methods of patients who applied to our Family Planning Center according to their age, education level and the number of children they have. Method: This retrospective type of research was conducted in Şişli Etfal Training and Research Hospital, İstanbul. Family Planning was accessed by accessing the records of the cases that applied to our center. Findings: A total of 3761 patients enrolled. The age distribution of our cases was determined as follows: 15.8% between 18-24 years, 19.2% between 25-29 years, 22.1% between 30-34 years, 42.7% 35 age and over. The mean was 32 ± 7. Of these women, 12.2% are illiterate, 2.3% are literate, 53.6% are a primary school, 8.2% are middle school, 15.8% are high school and 7.6% university graduates. While 8.4% of the women had no children, 21.1% had 1, 42.9% 2, 27.4% 3 and over. The most known methods of modern pregnancy prevention are RIA (60,7%), condom (9,5%), the pill (8,6%), while the least known modern methods; (0.5%), subcutaneous implants (0.3%) and tube ligation (0.1%) were detected in the cases of the first and second cases. A significant proportion of women (14.7%) did not use any contraception. Conclusion: Unmet need for family planning is high. Contraceptive methods are not known correctly by women. It has not been effective against unwanted pregnancies.