Travmatik servikal omurilik hasarlı hastalarda ürodinamik bulgular
Urodynamic findings in patients with traumatic spinal cord i̇njury
  1. Tez No: 476268
  2. Yazar: SELÇUK SAYILIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Üst ve alt seviyeli servikal spinal kord yaralanmalı hastalarda nörojenik mesane özellikleri ve tedavi yaklaşımlarını değerlendirme ve ortaya çıkan sonuçlara göre uygun önerilerde bulunmak çalışmanın amaçlarıdır. Materyal ve metod: Çalışmadaki veriler hastanemizin ürodinami laboratuarından retrospektif olarak toplanarak elde edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen servikal spinal kord yaralanmalı hastalar üst servikal spinal kord yaralanmalı (ÜSSKY) ve alt servikal spinal kord yaralanmalı (ASSKY) hastalar olarak iki gruba ayrılmıştır. Sonuçlar: Seksen iki erkek ve 8 kadın servikal spinal kord yaralanmalı hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların 51 tanesi ÜSSKY olup yaş ortalamaları 34.2±16.1 yıldı ve 39 hastada ASSKY olup yaş ortalamaları 30.4±12.5 yıldı. Detrüsör aşırı aktivitesi ve korunmuş mesane doluluk duyusu ÜSSKY hastalarda daha fazla olarak saptandı (p0.05). Tartışma: Çalışmamızda nörojenik mesane özellikleri ve tedavi yöntemlerinin üst servikal spinal kord yaralanmalı ve alt servikal spinal kord yaralanmalı hastalarda farklılık gösterdiği bulunmuştur bu bilgiler servikal spinal kord yaralanmalı hastaların nörojenik mesane yaklaşımlarında faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the neurogenic bladder characteristics and treatment approaches in patients with upper and lower cervical spinal cord injury and to make reasonable suggestions in respect of the outcomes of the study are the goals of the study. Material and methods: The findings of the urodynamic studies of the patients were collected retrospectively by using the urodynamic laboratory records of our hospital. The patients were divided into two groups as the upper cervical cervical spinal cord injury (UCSCI) group (C1-C5 level) and the lower cervical cervical spinal cord injury (LCSCI) group (C6-C8 level). Results: Eighty-two male and 8 female patients with cervical spinal cord injury were included to the study. There were 51 UCSCI patients with the mean age of 34.2±16.1 years and 39 LCSCI patients with the mean age of 30.4±12.5 years. Detrusor overactivity and preservation of the bladder-filling sensation were significantly more frequent in the UCSCI group than in the LCSCI group ( all p 0.05). Conclusion: The present study can conclude that neurogenic bladder characteristics and treatment approaches of the upper and lower cervical spinal cord injury patients can be differed and these outcomes can be beneficial in clinical management of the neurogenic bladder in patients with cervical spinal cord injury