Tekirdağ İli Merkez İlçesinde tarım alanlarının amaç dışı kullanımı
- Tez No: 47627
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Dünya nüfusu hızla artmakta insanlar açlık ve yetersiz beslenme sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Dünyanın bir çok yerinde ülkeler arasında savaşlar devam etmekte bu savaşların temelinde ekonomik sorunlar yatmaktadır. Ülkelerin vatandaşlarına daha yüksek bir hayat standardı sağlama, daha iyi beslenme ve daha verimli topraklara sahip olma istekleri vardır. Ülkemiz yakın zamana kadar tarımsal ürünler bakımından kendine yeterli ülkeler arasında yer almaktaydı. Son yıllarda bu değişmiş gıda ithalatı yapan bir ülke durumuna gelinmiştir. Ülkemiz kırsal toplumdan, sanayi toplumuna geçme savaşı vermektedir. Sanayi sektörü de son yıllarda büyük gelişme göstermiştir. Sanayi kentleşmeyi, göç olayını doğurmuş verimli tarım alanları bu yolla işgal edilmeye başlanmıştır. Amaç dışı kullanım 1.5 milyon hektara ulaşmıştır. İşgal edilen alanların çoğu Türkiye'nin en verimli ovalarıdır. Çukurova, Bursa ovası, Gediz ovası, Söke ovası, Menemen ovası, Kocaeli- Adapazarı ovası, Konya ovası, Bolu ovası, Kars ovası ve irili ufaklı bir çok ova bu işgalden etkilenmiştir. Tarım topraklarının amaç dışı kullanımındaki durumunu tesbit etmek üzere tarım potansiyelinin yüksekliği, halkın geçim kaynağı olması ve sanayinin gelişimi gözönüne alınarak Tekirdağ İli Merkez İlçesi araştırma alanı olarak seçilmiştir. Bölgenin tarımsal üretimine baktığımızda özellikle buğday ve ayçiçeğini görüyoruz. Her iki üründe de verim Türkiye ortalamasının üstündedir. Bu verim yüksekliğinin bir sebebi de ekolojik koşulların uygunluğudur. Yaklaşık 1 milyon ton olan Türkiye ayçiçek üretiminin 200 bin ton'u, 1/5 'i bu bölgede üretilmektedir. Yağ açığının ve yağ ithalinin söz konusu olduğu bu dönemde yörenin önemi ortadadır. Bölgede ayrıca bağcılık, her türlü sebze ve meyve üretimi de yapılmaktadır.Yapılan değerlendirmelere göre Tekirdağ İli Merkez İlçesinde toplam 1602 ha alan tarım dışına çıkmıştır. Bu alan bölgenin özellikle yoğun karayolları ağıyla İstanbul Metropol alanı içinde kalması nedeni ile sanayinin ilgisinin çekmekte, iç göç nedeni ile hızlı bir kentleşme ile karşı karşıya kalmış bu durumda kayıp alan şu an küçük bir alan gibi görünse de, çok kısa bir zamanda kayıpların büyüyeceği açıktır. Bu potansiyel tehlike konusunda ilgililerin dikkati çekilmelidir. Sonuç olarak alınması gereken önlemler şöyle özetlenebilir. a. Tarım alanlarının korunması için milli bir politika belirlenmeli, arazi kullanımına bazı sınırlamalar getirilmelidir. b. Tarım dışı kullanımlar için alternatif alanlar belirlenmelidir. c. Tarıma dayalı sanayi ve diğer sanayiler organize sanayi bölgesi ve küçük sanayi sitesi alanlarına kaydırılmalıdır. d. Verimli toprakların korunması için“tarımsal sit”uygulaması dikkate alınmalıdır. e. Arazi kullanım haritaları ayrıntılı olarak hazırlanmalıdır. f. Uygun yer seçimi ve uygun arazi kullanım planları ile çevre koruması sağlanmalıdır. g. Yeterli kamuoyu oluşturulmalı ve konu kamuya mal edilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The world population has been increasing rapidly and the people have been confronting the nutrition and famine problems. In various parts of the world, wars have been going on and the economic problems are the causes of these wars. Our country is among the countries being sufficient for themselves and has been struggling to take part in the industrialized countries rather than rural country. The industry sector has developed recently in a great measure. The industry has caused the urbanism and migrating, and thus, the productive lands have been occupied. The outpurpose use has reached upto 1.5 million hectare. The occupied lands are the most productive plains of Turkey. Some plains such as Çukurova, Bursa, Gediz, Söke, Menemen and Kocaeli- Adapazan have some effects of this occupation. In order to determine the out purpose use of the arable lands, the centval county of Tekirdağ province considering its high agricultural potential and industrial development, has been chosen as the research area. The mentioned area has wheat and sunflower production. The yields for both products are more than the average of Turkey. One reason of this high level of product is the ecolojical suitability. 1/5 or in other words 200.000 tons of sonflower production, which is about one million ton for Turkey, has been produced in this area. The area has a great importance because the oil import is on the agenda. In the area, the vegetables, fruits and grapes have been produced.According to the evaluations held, in the cenral county of Tekirdağ province, 1602 hectares area is out of agriculture. This area has drawn the attention of industry because it is in the busy highway and Istanbul metropal area. This lost area suffering from the rapid urbanization seems to be a small area but in a very short time the losses appear to increase. The attention of the authorities should be drawn on this potential danger. Briefly, some measures to be taken can be summarized as follows. a) For protecting the arable lands, a national policy should be determined and the land use should be limited. b) The alternative areas should be determined for nonagricultural uses. c) The industry based on agriculture and the other industry should be established in attra etion centers. (The organized industry and the small industry site) d) To protect the productive lands, the agricultural protection should be applied. f) The suitable area choice and land using plans and environment protection should be realized. g) The sufficient public opinion should be created and the public opinion should be interested in this subject.