Güneş enerjili hava ısıtıcısı yardımıyla tarım ürünlerinin kurutulması
- Tez No: 47628
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tan m ürünlerinin kurutulması amacıyla hava ısıtıcılı düz bir koliektör ve bir kurutma dolabından oluşan güneşli kurutma sistemi tasarlanarak, kabak çekirdeğinin güneşli kurutma sistemindeki ve açık sergideki kuruma süreleri karşılaştırılmış ve kurutma sisteminin verimi hesaplanmıştır. Koliektör, 2000 x 1000 x 85 mm boyutlarında olup kasa malzemesi olarak ahşap, yutucu yüzey olarak da, mat siyaha boyanmış oluklu galvaniz saç kullanılmıştır. Örtü malze mesi ise, 4 mm pencere camıdır. Kurutma dolabının inşaasında ise, 30 x 30 x 1.2 mm'lik L-Profil ve 1 mm'lik galvaniz saç plakalar kullanılmıştır. Kurutma deneyleri, cebri sirkülasyonlu ve doğal sirkülasyonlu olmak üzere, iki grupta yapılmıştır. En verimli koliektör eğim açısını belirlemek amacıyla deneyler, üç farklı koliektör eğim açısında gerçekleştirilmiş, ayrıca cebri sirkülasyonlu deneyler, üç farklı hava debisinde yapılmıştır. Bunların yapılmasındaki amaç, en verimli koliektör eğim açısının, hava taşınım şeklinin ve kütlesel hava debisinin tesbit edilerek, optimum çalışma şartları ile en yüksek verime ulaşılan durumun tesbit edilmesidir. Deneyler, 29.08.95 - 11.09.95 tarihleri arasında, günün 10:00 - 17:00 saatleri arasında yapılmış ve her saatte güneşli kurutma sisteminin değişik yerlerinde sıcaklık, nem ve hava hızı ölçülmüştür. Deneyler 5 - 32 °C sıcaklıktan arasında, hava hızı 5.4 m/s 'den küçük olacak şekilde yapılmıştır. Sulu sistem güneş kollektörlerinde deney yapılabilmesi için olması gereken asgari güneş ışnım şiddeti 630 W/m2 'dir (TSE Standartları). Hava ısıtmalı güneş kollektörünün kullanıldığı bu çalışmada bu değer dikkate alınmayarak, bu değerin altındaki değerlerde de deneylere devam edilmiştir. Sonuç olarak, açık sergideki kuruma süresine oranla doğal sirkülasyonlu kurutma sisteminde yapılan deneyler daha uzun, buna karşılık cebri sirkülasyonlu kurutma sistemindeki deneyler daha kısa sürmüştür.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT In this project, a sun drying plant that consists of a collector with air heating apparatus and a drying cabinet is designed in order to dry harvests. Duration of pumpkin - pips drying in sun drying plant and normal drying are collated and plant efficiency is calculated. Dimensions of the collector are 2000 x 1000 x 85 mm and materials used for walls and sinking surface are wood and black - painted, corrugated section metal structure respectively. Glass, 4 mm in thickness, is used as a cover material for the collector. L profiles (30 x 30 x 1.2 mm) and galvanised sheet irons in 1 mm thickness are the materials of drying cabinet. Drying experiments are consist of two parts, forced and unforced. In order to determine the slope angle of the collector for maximum efficiency, three different angles are selected for experiments with three different air flow rates. The air is to determine the inflow performance for plant. Experiments are done between 10:00 a.m. and 17:00 p.m. from 29.08.95 to 11.09.95 for every hour, temperature, moisture and air velocity data's are taken from plant at different locations. Experimental conditions are Temperature : in between 5 - 32 °C Air velocity : < 5.4 m/s Intensity of radiation must be 630 W/m2 to do experiment on collectors with water running. Because of using collector with air heating in this project, this value is not considered and experiments are done. As a conclusion, experiments with unforced circulation last longer than normal drying and experiments with forced circulation last shorter.