Mimarların ekolojik mimariye ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik ampirik bir çalışma: Edirne örneği
An empirical study of architect's determine their views for ecological architecture: Edirne example
- Tez No: 476275
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR KISA OVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
İnsanoğlunun varoluşundan bu yana içinde bulunduğu koşullara göre gereksinimleri de günden güne farklılık göstermiştir. Günümüz insanının yaşamındaki aşırı hareketli ve yoğun temposuna bağlı olarak, hayatı kolaylaştıran çözümlere gidilmektedir. Çoğunlukla başvurulan bu çözümler dünyamızda var olan enerjiyi kullanarak gerçekleşmektedir. Bu çalışmada Ekolojinin mimari tasarımdaki yeri, ekolojik mimarinin tarihsel gelişimi ve ekolojik tasarım ilkeleri açıklanarak, tasarımcıların ekolojik mimariye ilişkin görüşlerini belirlemek için anket çalışması yapılmıştır. Bu kapsamda çalışma altı bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, çalışmanın amacı, önemi, kapsamı ve yöntem vurgulanmaktadır. İkinci Bölümde, Ekoloji kavramı, ekolojinin tarihsel gelişimi ve örneklere genel bakış çerçevesinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Ekolojik mimarlık ve ekolojik mimarlık ilkeleri; fiziksel çevre etkenleri (arazi verileri, topoğrafya, yön seçimi, yeşil doku iklim verileri) ve yapılı çevreye ilişkin tasarım kriterleri(bina formu, mekan organizasyonu, bina kabuğu, malzeme seçimi, sıhhi tesisat ve dolaşım sistemleri, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı) detaylı ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, Ekolojik mimariye ilişkin görüş oluşturabilecek formel ve enformel süreçler incelenmiştir. Beşinci bölümde, Ekolojik mimariye ilişkin görüş belirlemeye yönelik anket çalışması yapılıp, çıkan sonuçlar grafik haline getirilip yorumlar yapılmıştır. Altıncı bölümde, sonuç ve önerileri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the existence of mankind,the necessities have differed from day to day which is according to the environment.Depending on the daily extremes and intensive tempos of life of the today's human being,solutions are being made to facilitate the life.These solutions mostly applied using the energy which is exist in our world. In this study, the place of ecology in architectural design, historical development of ecological architecture and ecological design principles were explained and a survey was conducted to determine the opinions of the designers about ecological architecture. In this context,the study consists six sections. In the first chapter, the purpose,the importance,the scope and method of the studying are emphasized. In the second chapter, the concept of ecology, the historical development of ecology and examples are examined. In the third chapter, ecological architecture and ecological architectural principles, physical environmental factors (land data, topography, direction selection, green texture climate data) and design criteria for the built environment (building form, space organization, building shell, material selection, plumbing and circulating systems, renewable use of energy resources) have been discussed in detail. In the fourth chapter, formal and informal processes that can build an opinion on ecological architecture are examined. In the fifth chapter, a questionnaire survey was aimed to determine views on ecological architecture and the results were made into a graph and comments were made. In the sixth chapter, the results and suggestions are included.