Zaman gecikmeli telegraf denkleminin sınırlı çözümleri
Bounded solutions of the telegraph equation with time delay
- Tez No: 476277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ AĞIRSEVEN, PROF. DR. ALLABEREN ASHYRALYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, 𝐻 Hilbert uzayında, self-adjoint pozitif tanımlı 𝐴 operatörüne sahip zaman gecikmeli telegraf denklem için başlangıç değer problemi incelenmiştir. Bu problemin çözümünün sınırlılığı için kararlılık kestirimleri üzerine teorem kurulmuştur. Çözümün sınırlılığı için test problemi olarak Dirichlet sınır koşullu bir boyutlu gecikmeli telegraf denklem alınmıştır. Bu problemin çözümünün sınırlılığı, birinci ve ikinci mertebeden doğruluklu fark şemalarıyla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the initial value problem for telegraph equation with time delay, in a Hilbert space 𝐻 with a self-adjoint positive definite operator 𝐴, where 𝐴≥𝛿𝐼 is considered. Here 𝜑 and 𝜓 are elements of 𝐷(𝐴). The main theorem on stability estimates for the bounded solution of this problem is established. As a test problem, for boundedness of solution, one-dimensional delay telegraph equation with Dirichlet boundary conditions is considered. Boundedness of the solution of this problem is supported by the first and second order of accuracy difference schemes.