Farmasötik endüstride sınıflı alanlarda kullanılan bazı dezenfektanların standart mikroorganizma suşları üzerindeki etkinliği
The effects on standard microorganisms strains by activities of some of the disinfectant used in the pharmaceutical industry in classified areas
- Tez No: 476290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma da, steril ilaç üretimi gerçekleştiren bir fabrika da düzenli periyotlarla kullanılan dezenfektanların etkinliği tespit edilmek istenmiştir. Seçilen dezenfektanların sınıflı alanlar için uygun dezenfektanlar olup olmadığı, yüzey veya el fark etmeksizin günlük kullanımda sürekli tekrarlanan dezenfeksiyon işleminin geçerliliği ve etkisi belirlenmesi hedeflenmiştir. Yapılan çalışma da, ilaç endüstrisinde temiz alan sınıflarında yaygın olarak kullanılan X dezenfektanı, Y dezenfektanı, Z dezenfektanı, T dezenfektanı, P dezenfektanı, Q dezenfektanı, W dezenfektanlarının, 6 standart suşu olan Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Candida albicans, Aspergillus brasiliensis ve çevreden izole edilmiş olan Micrococcus sp. üzerinde ki etkisi tespit edilmiştir. Bu işlem için üretim tesislerini oluşturan yüzeylerden alınan kesitler kullanılmıştır. (Yer, duvar, paslanmaz çelik, cam, tavan, LAF perdesi ve steril eldiven yüzeyi).Kullanılacak dezenfektanların öncelikli olarak uygun temas süreleri belirlemek amacı ile membran filtrasyon yöntemi uygulanmıştır. Etkili temas sürelerinin belirlenmesinin ardından bu süreler ele alınarak, kullanım alanına göre dezenfektan solüsyonları hazırlanmış veya direk olarak dezenfektanın uygulamasına geçilmiştir. Dezenfektanların haricinde yüzey temizleyicisi olarak kullanılan A marka deterjan da analize alınmıştır. İşlemler sonunda yüzeyden rodak TSA ve SDA besiyerleri ile numune alınmıştır. Alınan numuneler TSA besiyeri 5 gün 30-35oC inkübatör de, SDA besiyerleri 20-25oC inkübatör de 7 gün inkübe edilmiştir. İnkübasyon sonucunda Q dezenfektanı, T dezenfektanı ve Z dezenfektanının her yüzeyde etkili dezenfeksiyon sağladığı tespit edilmiştir. Yüzey temizleyici deterjanın ise dezenfeksiyona katkıda bulunmadığı, yalnızca fiziksel harekete bağlı olarak mikroorganizmaların uzaklaştırılması konusunda etkili olduğu görüşmüştür. Elde edilen tüm sonuçlar detaylı olarak dezenfektanların etkisini göstermekte ve deterjan ile dezenfektan arasında ki farkı da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is desired to determine the activity of the disinfectants used in the periods. The validity and effect of the repeated disinfection process will be determined when there are appropriate disinfectants for the appropriate disinfectant class of disposal, when they are present at the surface or at different discharges. X disinfectant, Y disinfectant, Z disinfectant, T disinfectant, P disinfectant, Q disinfectant, W disinfectants, 6 standard ATCC strains Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Candida albicans, Aspergillus brasiliensis and isolated Micrococcus sp. done. For this process, the sections taken from the surfaces of the plants are used. (Ground, wall, stainless steel, glass, ceiling, LAF pad and sterile glove surface). Membrane filtration method has been applied to the disinfectants to determine appropriate contact time first. Following the determination of the effective contact times, the disinfectant solutions were prepared according to the application area or directly disinfected. Apart from disinfectants, A brand detergent used without surface treatment was also analyzed. At the end of the processor, samples were taken from the surface with rodak TSA and SDA media. Acquired samples were incubated in TSA medium for 5 days at 30-35 ° C incubator, SDA medium at 20-25 ° C incubator for 7 days. As a result of the incubation, Q disinfectants,T disinfectants and Z disinfectants. The surface cleaning detergent did not contribute to the disinfection and was effective in eliminating the microorganisms that were carried out. All the results obtained show the effect of disinfectants in detail and to be aware of the difference between detergent and disinfectant.