Dimetilasetal fonksiyonlu benzimidazol-n-heterosiklik karben kompleksleri: Sentezi ve özellikleri
Benzimidazole-n-heterocyclic carbene complexes with dimethylacetal function: Synthesis and properties
- Tez No: 918874
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Son yıllarda amit bağlarının; yeni, atom-ekonomisi, katalitik sentezlerinin geliştirilmesi, günümüz yeşil kimyasına uygun çevreye zararsız katalizörlerin sentezlenmesinde incelenecek yollar ve tepkimelerin işleyiş mekanizmalarının araştırılması ile ilgili çalışmalar önem kazanmıştır. Amit bağı kimyadaki en önemli fonksiyonel gruplardandır. Enzimlerde peptid bağlarının oluşumunda, farmasötik moleküllerde, zirai kimyasallarda ve doğal ürünlerde mevcut olan bir gruptur. Amit bağ oluşum şartları maliyetli ve zaman isteyen bir süreç olup, bu süre ve maliyeti düşürmek için katalizör çalışmaları yapılması ve endüstriyel alanda fayda sağlanması planlanmaktadır. Son yıllarda amit bağı oluşumu için yapılan katalizör çalışmalarında yeterli ilginin sağlanmadığı görülmektedir. Son araştırmalar, sentetik ilaçların yaklaşık %25'inde amit bağlarının bulunduğunu göstermektedir. Bu nedenle, sentetik kimyacılar arasında, daha çevreci ve verimli amidasyon yöntemleri geliştirmek için yoğun bir çaba vardır. Alkol ve amin gibi bileşenlerden doğrudan amidasyon yöntemlerinin kullanımı, daha sürdürülebilir amit oluşum tepkimelerinin önünü açmaktadır. Günümüzde, artan antimikrobiyal direnç, yeni antimikrobiyal ajanların bulunmasını zorunlu kılmaktadır. Bakteriyemi ve sistemik mantar enfeksiyonları gibi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Ancak, mevcut tedavi seçenekleri sınırlı olup, patojenik bakterilerin çoklu antimikrobiyal ajanlara karşı direnç geliştirmesi, tedaviyi daha da zor hale getirmektedir. Bu nedenle, yeni ve etkili antimikrobiyal ajanların keşfi, halk sağlığı açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında 5,6-dimetilbenzimidazolyum grubunun azot üzerinden farklı, hacimli ve fonksiyonel grup içiren aril grupları bağlanarak yeni karben öncülleri sentezlenmiştir. Hazırlanan yeni karben öncülleri Ru ve Ag bileşikleri ile etkileştirilerek yeni N-Heterosiklik karben kompleksleri hazırlanmıştır. Sentezlenen Ru-NHC kompleksleri amit bağ oluşum tepkimelerinde katalizör olarak kullanılmıştır. Ag-NHC kompleksleri ise antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, studies on the development of new, atom-economical, catalytic syntheses of amide bonds, the ways to be examined in the synthesis of environmentally harmless catalysts suitable for today's green chemistry and the mechanisms of the reactions have gained importance. Amide bond is one of the most important functional groups in chemistry. It is a group present in enzymes, formation of peptide bonds, pharmaceutical molecules, agrochemicals and natural products. Amide bond formation conditions are a costly and time-consuming process, and it is planned to carry out catalyst studies to reduce this time and cost and to provide industrial benefits. In recent years, it is seen that there is not enough interest in catalyst studies for amide bond formation. Recent studies show that about 25% of synthetic drugs contain amide bonds. Therefore, there is an intense effort among synthetic chemists to develop more environmentally friendly and efficient amidation methods. The use of direct amidation methods from components such as alcohols and amines paves the way for more sustainable amide formation reactions. Today, increasing antimicrobial resistance necessitates the discovery of new antimicrobial agents. Health problems such as bacteremia and systemic fungal infections are emerging. However, current treatment options are limited and pathogenic bacteria develop resistance to multiple antimicrobial agents, making treatment even more difficult. Therefore, the discovery of new and effective antimicrobial agents is critical for public health. In this thesis, new carbene precursors were synthesized by attaching different, bulky and functional group containing aryl groups on the nitrogen of 5,6-dimethylbenzimidazolium group. The new carbene precursors were interacted with Ru and Ag compounds to prepare new N-Heterocyclic carbene complexes. The synthesized Ru-NHC complexes are used as catalysts in amide bond formation reactions. The antimicrobial activities of Ag-NHC complexes were investigated.