Yeni schiff baz ligandları ve metal komplekslerinin sentezi
Synthesis of new schiff base ligands and metal complexes
  1. Tez No: 476289
  2. Yazar: BÜŞRA YENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜHERGÜL ULUÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Dört farklı aromatik aldehit (2-tiyofen-karboksialdehit, 4-metiltiyofen-2- karboksialdehit, 1,10-fenantrolin-2-karboksialdehit, 2-furan-karboksialdehit) ile dört farklı diamin (1,4 diamino bütan, 1,6 diamino heksan, 1,8 diamino oktan ve 4, 4' diamino bibenzil) bileşiğinin Schiff baz kondenzasyon yoluyla, sekiz adet tiyofen türevli, üç adet fenantrolin türevli ve üç adet furan türevli toplam on dört adet ligand elde edildi. Fenantrolin türevli kompleksler dışındaki tüm kompleksler, ligandların oksovanadyum(IV) tuzu ile muamelesi sonucunda ve fenantrolin türevli kompleksler ise templat metodu kullanılarak sentezlendi. Elde edilen ligandların ve komplekslerin yapıları, IR, UV-vis, 13C-NMR, 1H-NMR, LC ESI/MS, SEM-EDX görüntüleri, element dağılım haritaları ve spektrumları, TG-DTA analiz yöntemlerinden faydalanılarak aydınlatıldı. Ayrıca seçilen bazı ligand ve komplekslerin antibakteriyel ve antifungal etkileri beş farklı bakteri ve bir mayada test edildi. Bazı ligandların ve komplekslerin antibakteriyel ve antifungal aktivite gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
A total of fourteen ligands with eight thiophene derivatives, three phenanthroline derivatives and three furan derivatives were obtained by Schiff base condensation of four different aromatic aldehydes (2-thiophene-carboxyaldehyde, 4-methylthiophene-2-carboxyaldehyde, 1,10-phenanthroline-2-carboxyaldehyde, 2-furancarboxyaldehyde) and four different diamine (1,4 diamino butane, 1,6 diamino hexane, 1,8 diamino octane and 4,4'-diamino bibenzyl) compounds. Then, their complexes with oxovanadium(IV) salt were built except phenonthrolin containing vanadium complexes which were synthesized by template method. The structures of all ligands and complexes were elucidated by IR, UV-vis, 13C-NMR, 1H-NMR and LC ESI/MS spectra, SEM-EDX images, elemental mass fractions and TG-DTA analysis. In addition, the antibacterial and antifungal effects of the all chemicals were tested on five different bacteria and a yeast. Some ligands and complexes showed antibacterial and antifungal activity.