Nano biyomateryallerin atomik simülasyon metodları ile incelenmesi
Investigations of nano biomaterials by atomistic simulation methods
- Tez No: 476292
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ŞENTÜRK DALGIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tezde,Moleküler Dinamik Simülasyon metodu ile biyoseramikgrubuna giren Na2O, K2O, Grossular, Cordierite, Kyanite, Diopside, Pyrope, saf ve Cd+2 iyon katkılı Fluorapatite ve biyokompozit grubuna giren BN sistemlerinin bulk ve nanoyapılarının bazı fiziksel, yapısal ve termodinamik özellikleri, katı-katı faz değişimi, radyal dağılım fonksiyonları, ısı sığası, bağ açı analizi, sıcaklığa bağlı enerji, hacim, boyut, yüzey enerji, alansal ve hacimsel genleşme katsayıları nicelikleri kullanılarak incelendi. Ayrıca, Yoğunluk Fonksiyonel Teori ile bulk Na2O, saf ve Mg+2 katkılıFluorapatiteiçin örgü sabitleri, bağ uzunlukları ve açılarıhesaplandı. MD simülasyonlarında atomlararası potansiyeller Coulomb, Yay potansiyeli, Harmonik, Buckingham ve Lennard Jones potansiyellerinin superpozisyonu ile tanımlandı. Farklı çaplarda BN nanotüp, K2O nanoparçacık, içi boş ve dolu Na2O nanoparçacık, kare, silindirik ve içi boş silindirik Na2O nanotel, Ca3Al2Si3O12 nanoküp ve kare nanotel, nano sistemleri çalışılmıştır.Bulk ve nano yapı hesaplamaları, simulasyonlarda kullanılan atomlararası etkileşme potansiyellerinin yüksek sıcaklıktaki sistemlere transfer edilebilirliğini ve nano ölçekli uyarlamalarında başarılı bir şekilde kullanılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some physical, structural and thermodynamics properties of bulk and nano structures of biocomposite group BN and bioceramic group Na2O, K2O, Grossular, Cordierite, Kyanite, Diopside, Pyrope, pure and Cd+2 doped Fluorapatitesystems has been investigated using solid solid phase transition, radial distribution function, heat capacity, bond angle analysis, temperature dependent energy, volume, size, surface energy, area and volume expansion by Molecular Dynamic Simulation methods.Bulk Na2O, pure and Mg+2 doped Fluorapatite has been investigated lattice constant, bond lenghts and angles by Density Functional Theory. Interatomic potentials in MD simulations has been defined with the superposition of Coulomb, Spring, Harmonic, Buckingham and Lennard Jones potentials. In different diameters, BN nanotubes, K2O nanoparticles, hollow and solid Na2O nanoparticles, square, cylindrical and hollow cylindrical Na2O nanowires, Ca3Al2Si3O12 nanocubes and square nanowires nanosystems have been studied. Bulk and nano structure calculations showed can be transferred to high temperature systems and can be successfully used in nanoscale adaptations. of the interatomic interactions potentials used in MD simulations.