Mediastinal lenf nodu tutulumu nedeniyle neoadjuvan tedavi almış küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda postoperatif morbidite ve mortaliteyi etkileyen faktörler
Factors affecting postoperative morbidity and mortality in patients who received neoadjuvant therapy for mediastinal lyph node invasion in non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 476295
  2. Yazar: KEMAL KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ BEDİRHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Onkoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ Bu çalışmanın amacı, mediastinal lenf bezi invazyonu (MLNİ) nedeniyle Neoadjuvan Tedavi (NT) verilmiş küçük hücre dışı akciğer kanserli (KHDAK) hastalarda postoperatif mortalite ve morbiditeyi (MM) etkileyen faktörleri incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEMLER KHDAK olup MLNİ nedeniyle NT almış ve opere edilmiş 24 hasta çalışma grubu olarak belirlenmiştir. NT almadan opere edilen 30 hasta kontrol grubu olarak belirlenmiştir. MM'ye sebep olabilecek majör komplikasyonlar (pnömoni, ampiyem, şilotoraks) ve minör komplikasyonlar (uzamış hava kaçağı, aritmi , anemi, ses kısıklığı, yara yeri enfeksiyonu) belirlenmiştir. Hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. BULGULAR NT sonrası postoperatif major komplikasyonların anlamlı arttığı tespit edilmiştir (p=0.04). Minör komplikasyonların morbiditeyi etkilemediğini tespit edilmiştir. NT'nin sağkalıma etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. SONUÇLAR Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde, MLNİ nedeniyle yapılan NT sonrası cerrahi; pnömoni, ampiyem ve şilotoraks gibi major morbiteleri arttıran bir girişimdir. Dikkatli preoperatif değerlendirme, tecrübeli cerrahi ekip ve uygun yoğun bakım koşulları MM'i azaltacaktır. Bu yüzden daha geniş, prospektif ve multisentrik çalışmalarla MM riski daha az düzeye indirilmeye çalışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the factors that affect mortality and morbidity (MM) in patients with non-small lung cell cancer (NSCLC) who received Neoadjuvant Therapy (NT) for mediastinal lymph node invasion (MLNI) before the surgery. Material and Method: Twentyfour NSCLC patients who received NT for MLNI before surgery were selected as the study group. Thirty patients who were operated without receving NT were constituted the control group. Major complications (MAC) including pneumonia, empyema, chylothorax Minor complications (MIC) including prolonged air leak, arrhythmia, anemia, hoarseness, and wound site infection were determined. Patients were evaluated retrospectively. Results: It was found that life threatening postoperative MAC increased significantly after NT (p=0.04), and MIC or factors causing them did affect the morbidity. NT had no effect on survival. Discussion: Surgery for NSCLC after NT for MLNI increases major morbidities. Careful preoperative assessment, experienced surgical team and appropriate intensive care conditions will reduce MM. Therefore the risk of MM should minimized with wider and prospective studies.