Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde metastatik intratorasik lenf nodlarını belirlemede pet-bt nin rolü
The role of pet-ct in detecting metastatic intrathoracic lymph nodes in nonsmall cell lung cancer
- Tez No: 557233
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KARAOĞLANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
KHDAK'inde uzak metastaz saptanmayan hastalarda, mediastinal lenf nodu tutulumu, hem tedavi şeklini hem de prognozu belirleyen en önemli faktördür. Çalışmamızda, preoperatif KHDAK tanısı konulmuş hastalarda, intratorasik lenf nodu değerlendirmesinde PET-BT'nin yeri araştırıldı. Ocak 2009–Temmuz 2011 tarihleri arasında belirlenmiş kriterlere uygun 510 olgu (459 erkek, 51 kadın; ortalama yaş 59,2, dağılım 26-87) çalışmaya dâhil edildi. Lenf nodlarının, PET-BT tutulum düzeyleri ve toraks BT boyutu, tümörün histolojik tipi, yapılan ameliyatlar ve çıkarılan mediastinal lenf nodları ve patoloji sonuçları değerlendirildi. Tümör hücre tiplerinden en sık skuamöz hücreli karsinom 229 olguda (%44,9) saptandı. İkinci sıklıkta saptanan adenokarsinoma 162 olguda (%31,8) mevcuttu. Kitle boyutları ortalama 4cm (0,4-20cm), kitle SUVmax değerleri ise ortalama 12,6(0-42,8) idi. PET-BT'de SUVmax 2.5 değeri eşik değer kabul edilerek N1 ve N2 lenf nodu istasyonlarının değerlendirilmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Mediastinal lymph node involvement is the most important factor which determines the treatment and prognosis in NSCLC patients without distant metastases. In this study, the role of PET/CT was examined in evaluating intrathoracic lymph node in patients diagnosed with preoperative NSLC. 510 cases (459 male, 51 female, average age 59.2, range 26-87) selected in accordance with the criteria identified between January 2009 and July 2011 were included in the study. Involvement levels of lymph nodes in PET/CT and the sizes of lymph nodes in thoracic CT, histological type of the tumour, previous surgeries and removed mediastinal lymph nodes and pathology results were examined. Squamous cell carcinoma, the most common tumour cell type, was found in 229 cases (44.9%). The second most common adenocarcinoma was found in 162 cases (31.8%). The average size of the nodules was 4cm (0.4-20cm), the average SUVmax value was 12.6 (0-42.8). N1 and N2 lymph node stations were evaluated with a threshold SUVmax of 2.5 in PET/CT.