Küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle anatomik akciğer rezeksiyonu yapılan tek istasyon N2 hastalarda neoadjuvan tedavinin sağkalıma etkisi
The impact of neoadjuvant therapy on survival in patients with single-station N2 disease undergoing anatomic lung resection for non-small cell lung cancer
- Tez No: 945686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS SEYREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Giri ve Amaç: Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) tanısı alan ve tek istasyon N2 lenf nodu tutulumu saptanan hastalarda, preoperatif dönemde saptanan N2 hastalık nedeniyle neoadjuvan tedavi uygulananlarla, cerrahi sırasında insidental olarak N2 hastalığı saptanan hastaların sağkalım sonuçları arasında fark olup olmadığı halen tartışmalıdır. Bu çalışmada, tek istasyon N2 pozitif KHDAK hastalarında, neoadjuvan tedavi uygulanmış ve insidental N2 saptanmış olguların klinik, cerrahi ve patolojik özelliklerinin karşılaştırılması ve sağkalım üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, 2009–2022 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde opere edilen 169 KHDAK hastası dahil edilmiştir. Çalışmaya yalnızca tek istasyon N2 metastazı olan hastalar dahil edilmiş; çoklu istasyon, skip metastaz, immünoterapi alan veya mediastinal evrelemesi yetersiz olan olgular dışlanmıştır. Hastalar, neoadjuvan tedavi sonrası rezeksiyon uygulananlar (Grup 1, n=70) ve insidental N2 saptananlar (Grup 2, n=99) olmak üzere iki gruba ayrılarak analiz edilmiştir. Sağkalım analizleri Kaplan-Meier yöntemi ile yapılmış, istatistiksel karşılaştırmalarda log-rank testi kullanılmıştır. Bulgular: Hasta grubunun %78,7'si erkek olup, ortalama yaş 58,6 ± 9,5 yıl olarak saptanmıştır. Neoadjuvan tedavi uygulanan hastalar istatistiksel olarak daha gençti (56,6 vs 59,6 yıl; p=0.024).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: In patients with non-small cell lung cancer (NSCLC) with single-station N2 lymph node involvement, the survival outcomes between those receiving neoadjuvant therapy due to preoperatively detected N2 disease and those with incidentally identified N2 involvement during surgery remain controversial. This study aimed to compare the clinical, surgical, and pathological characteristics of patients with single-station pN2 NSCLC who underwent neoadjuvant therapy versus those with incidental N2 findings, and to evaluate their impact on survival. Methods: This retrospective study included 169 patients who underwent anatomical lung resection and systematic mediastinal lymph node dissection for NSCLC between 2009 and 2022 at Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital. Only patients with single-station pN2 metastasis were included; patients with multistation, skip metastasis, previous immunotherapy, or inadequate mediastinal staging were excluded. Patients were divided into two groups: those who received neoadjuvant therapy followed by surgery (Group 1, n=70) and those with incidental N2 involvement (Group 2, n=99). Overall survival (OS) was analyzed using Kaplan-Meier methods, and group comparisons were performed with the log-rank test. Results: Of all patients, 78.7% were male, with a mean age of 58.6 ± 9.5 years. Patients who received neoadjuvant therapy were significantly younger (56.6 vs. 59.6 years; p=0.024).