Preeklampsinin şiddetini öngörmede trombosit volüm ölçümlerinin değerlendirilmesi ve önemi
The importance and evaluation of mean platelet volume on the severity of preeclampsia
- Tez No: 476300
- Danışmanlar: UZMAN ERGÜN BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı; preeklampsi tanısı ile takip edilen gebelerde trombosit volüm ölçümlerinin hastalığın şiddeti ile olan ilişkisini araştırmaktı. Gereç ve Yöntem Bu çalışmaya Ekim 2009 ile Mayıs 2010 tarihleri arasında S.B. Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran, yaşları 17 ile 41 arasında olan, 28. haftayı doldurmuş, toplam 58 gebe dahil edildi. Kontrol grubunda (Grup K) sağlıklı gebelerden oluşan 20 olgu, çalışma grubunda preeklamptik gebelerden oluşan 38 olgu vardı. Çalışma grubu; 20 hafif preeklamptik (Grup H) ve 18 ağır preeklamptik (Grup A) gebe içeren 2 gruba ayrıldı. Eklampsi geçiren ve HELLP sendromu kriteri taşıyan gebeler ağır preeklampsi grubuna dahil edildi. En az iki kez 6 saat arayla bakılan TA değeri≥ 140/90 mmhg olan ve idrarda iki kez ≥1+ proteinürüsi olan gebeler preeklamptik olarak kabul edildi. Spot idrar örnekleri saatten saate değişebileceğinden en az 6 saat arayla iki spot idrar örneği alındı. Spot idrarda ≥+1 proteinüri saptanan gebelerde 24 saatlik idrarda proteinüri bakıldı. Proteinüri ≥300 mg olanlar preeklamptik olarak kabul edildi. Hastaların hafif ve ağır preeklampsi olarak sınıflandırılması için ACOG Practice Bulletin 2002 kriterleri kullanıldı. Hasta gruplarını karşılaştırılması için gebelik öncesi hipertasiyonu olmayan ve gebeliğinde preeklampsi kriterleri taşımayan, 37. gebelik haftasından sonra sağlıklı bir bebek doğuran sağlıklı gebelerden kontrol grubu oluşturuldu. Çalışmaya dahil edilen tüm gebelerde 3.trimesterde ve doğumdan 6 hafta sonra olmak üzere iki kez hemogram çalışılarak MPV(mean platelet volume-ortalama trombosit hacmi) değerleri ve trombosit sayıları değerlendirildi. Buradan elde edilen veriler kontrol grubu, hafif preeklamptik grup ve ağır preeklamptik grup arasında karşılaştırıldı. MPV değerinin preeklampsinin şiddeti ile olan ilişkisi incelendi. Çalışılmış olan aynı hemogramdan trombosit sayıları kayıt edildi. Trombosit sayısı ile MPV arasındaki ilişki incelendi. Hastaların yaş, parite, doğum sayısı gibi demografik özelliklerinin yanında doğum haftası, doğum kilosu, doğum şekli gibi özelliklerde kayıt edildi. C/S ile doğum yapan gebelerin endikasyonları araştırıldı. Tüm gebelerin medikal ve cerrahi öyküleri alındı. Fetuslar ultrasonografi ile değerlendirilerek fetal biometrik ölçümler kayıt edildi. Bulgular Her üç gruptaki hastaların demografik özellikleri kayıt edildi. Her üç grup doğum öncesi MPV değerleri, trombosit sayıları, doğum sonrası MPV değeri, hemoglobin değeri, fetusların doğum haftası ve doğum ağırlıkları, AST-ALT değerleri karşılaştırıldı. Grup(K)' da MPV değeri 7,76±0,58 fl, Grup(H)'da 7,89±0,49 fl, Grup(A)'da 9,75±0,78 fl olarak hesaplandı. Hafif preeklampsi grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı fark izlenmedi(p>0.05). Kontrol grubu ile ağır preeklampsi arasında ve hafif preeklamptik grup ile ağır preeklampsi grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlendi(p150.000 olarak 3 gruba ayrıldı ve trombosit sayısı ile MPV arasındaki ilişki araştırıldı. Platelet sayısı 150.000 olan grupta 7,82±0,53 fl olarak hesaplandı. Platelet sayısı 100.000-150.000 arasında olan grup ile trombosit sayısı>150.000 arasında olan grup arasında MPV değerleri açısında anlamlı fark izlenmedi(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study was to determine the correlation between trombocytes volume and severity of the disease on pregnants who diagnosed mild, severe preeclampsia or eclampsia. Materials and Methods In this study, 58 patients, 17-41 years of age, past 28 weeks of pregnancy, and who diagnosed healthy, mild or severe preeclampsia were included. 58 patients were seperated into 3 groups; 20 patients at control group (Group K), 20 patients at mild preeclampsia group (Group H), 18 patients at severe preeclampsia group (Group A). Pregnants who diagnosed eclampsia and HELLP syndrome were included at severe preeclampsia group. AP≥140/90mmHg at least 2 times in 6 hours interval and +1 proteinuria at least 2 times of urine samples were accepted Preeclampsia. At least 6 hours interval 2 urine samples were took cause of hour by hour spot urine samples were changed. 24 hours urine samples were searched for proteinuria which detected ≥+1 proteinuria at spot urine samples. Pregnants whom Proteinuria≥300mg was accepted Preeclampsia. ACOG Practice Bulletin criterias were used for clasification of mild and severe preeclampsia. For comparison of the groups; patients who were similar by neither hypertension before pregnancy and nor preeclampsia during pregnancy and born a healthy baby after 37 weeks of pregnancy were included as control group. All pregnants' MPV values and trombocyte counts were evaluted 2 times at a time period of 3rd trimester and 6 weeks after delivery. These datas were used for comparision of the three groups. Correlation between severity of preeclampsia and MPV values were evaluated. Trombocyte counts were recorded at the same blood counts. And correlation between trombocyte counts and MPV values were evaluated. Age, parity, number of delivery, week of delivery, newborn weight, kind of delivery were recorded. İndication of C/S on pregnants were researched and recorded. All pregnants' medical and surgical history were recorded. Fetus was evaluated by ultrasonography and fetal biometric measurements were recorded. Results Demographic datas were recorded at all three groups. Before delivery MPV values, trombocyte counts, after delivery MPV values, complete blood counts, week of delivery and newborn weights, AST-ALT values were comparised at all three groups. MPV values were found 7,76±0,58 fl at Group K, 7,89±0,49 fl at Group H, 9,75±0,78 fl at Group A. There was no significance between mild preeclampsia group and control group(p>0.05). MPV values were found significant between control group, mild preeclampsia group and control group and severe preeclampsia group. Before delivery trombocyte counts were seperated into three groups, 150.000. MPV values were found 10,11±0,72 fl at 150.000 group. And correlation between trombocyte counts and MPV values were evaluated. There were no significance between 100.000-150.000 group and >150.000 group on MPV values(p>0.05). MPV values were found significant between