Kobay (guinea pig) timpan membranında insizyonel miringotomiden önce ve sonra uygulanan mitomisin c ile 5-fluorourasilin kapanma sürelerine etkisi
The effect of topical mitomycin-c and 5-fluorouracil application before or after incisional myringotomy on patency times of guinea pig tympanic membrane perforations
- Tez No: 476299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızın amacı soğuk bıçakla perforasyon uyguladığımız kobay timpan membranlarında, 5-FU ve MMC'nin topikal olarak miringotomiden önce ve sonra uygulanmasının perforasyonlardaki kapanma süresine etkisini gözlemlemek; ventilasyon tüpüne alternatif olup olamayacağını belirlemektir. Bu amaçla ayrı gruplardaki kobay timpan membranlarına 0,4 mg/ml MMC ve 50 mg/ml 5-FU'yu miringotomi insizyonundan önce ve sonra beşer dakika uyguladık. Sonuç olarak hem MMC hem de 5-FU uygulanan tüm gruplarda kapanma sürelerinde kontrol grubuna göre anlamlı uzama meydana geldi. Kendi aralarında karşılaştırıldığında ise MMC ve 5-FU'nun insizyondan önce veya sonra uygulanması arasında anlamlı fark bulunamadı. Çalışmamızda hiç kalıcı perforasyon oluşamadı. Toplam MMC grubunun ortalama kapanma süresi 13,00 gün, toplam 5-FU grubunun ortalama kapanma süresi ise 11,50 gün olarak tespit edildi. Elde ettiğimiz sonuçlar EOM tedavisinde kullanım amacıyla düşünülürse, kapanma süreleri yeterli ventilasyon miktarını karşılayamamaktadır. Fakat daha kısa bir süre ventilasyonun yeteceği komplikasyon yapmış AOM, hiperbarik oksijen tedavisi, orta kulağa lokal uygulamalar gibi endikasyonlarda insizyonla beraber MMC veya 5 FU uygulanımı ventilasyon tüpüne alternatif bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
The guinea-pig tympanum we perforated with our cold knife membranes, 5-FU and MMC topically before and after myringotomy to observe the effect of the application of closure on the perforations during the closure period; determine whether it can be an alternative to the ventilation tube. For this purpose, we administered 0,4 mg / ml MMC and 50 mg / ml 5-FU to the guinea-pig tympanic membranes in separate groups for five minutes before and after insemination of myringotomy. As a result, in all groups with both MMC and 5-FU, there was a significant prolongation of closing time compared to the control group. No significant difference was found between MMC and 5-FU before or after incision compared to their own. No permanent perforation occurred in our study. The average closing time of the Total MMC group was 13.00 days and the average closing time of the 5-FU group was 11.50 days. If the results obtained are intended for use in EOM therapy, the closure times can not provide adequate ventilation. However, MMC or 5 FU with incision is an alternative treatment method to the ventilation tube in indications such as AOM, hyperbaric oxygen therapy, local applications in the middle ear that are complicated by a shorter duration of ventilation.