Santral blok komplikasyonlarının prospektif incelenmesi
Complications of central blocks: A prospective study
  1. Tez No: 476301
  2. Yazar: SERKAN DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜRA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Çalışmada elektif şartlarda opere olan, spinal, epidural veya kombine spinal-epidural anestezi uygulanan hastalarda, uygulanan tekniğin prospektif olarak komplikasyonların incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 18-60 yaş arası, ASA I-II grubu, uygulanan anestezi yöntemine göre rastgele 3 gruba ayrılan 65 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara rejyonel anestezi öncesi hidrasyon amacıyla kristalloid solüsyonu 10 ml/kg ve premedikasyon amacıyla midazolam 0.03mg/kg intravenöz olarak verildi. Spinal anestezi için (Grup S); Hiperbarik Bupivakain %0.5 15 mg kullanıldı. Epidural anestezi için (Grup E); Levobupivakain 70 mg ve Fentanil 100 mcg kullanıldı. Kombine spinal-epidural anestezide (Grup K), spinal anestezi için; Levobupivakain 10 mg ve Fentanil 50 mcg, epidural anestezi için; Levobupivakain 35 mg ve Fentanil 50 mcg kullanıldı. Hastalarda duyusal blok seviyesi“Pin-Prick”testi, motor blok seviyesi“Bromage”skalası ile değerlendirildi. Rejyonel anestezi öncesi ve sonrası, preop ve operasyon sonuna kadar ilk 15 dakika süresince 5 dakikada bir, daha sonra 10 dakikada bir operasyon bitimine kadar SAB, DAB, OAB, KAH değerleri kaydedildi. Perop ve postop nörolojik komplikasyonlar (parapleji, cauda equina sendromu, radikülopati), hemodinamik komplikasyonlar (hipotansiyon, senkop, bradikardi, kardiyak arrest), bel ağrısı, baş ağrısı, enfeksiyon bulguları (lokal, menengit), kulak çınlaması, ağızda metalik tat, kaşıntı oluşması kaydedildi ve operasyon bitiminde cerrahi süre kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the complications of spinal, epidural and combined spinal-epidural anaesthesia in patients who were administered elective surgery. Materials and Methods: In this study, 65 patients, 18-60 years of age and ASA I-II, were randomized into 3 groups. Before regional anaesthesia, crystalloid solution 10ml/kg intravenous were administered to patients for hydration and midazolam 0.03mg/kg intravenous for sedation. For spinal anaesthesia (GroupS); Hyperbaric Bupivacaine %0.5 15 mg was used. For epidural anaesthesia (Group E); Levobupivacaine 70 mg and Fentanyl 100 mcg were used. In combined spinal-epidural anaesthesia; Levobupivacaine 10 mg and Fentanyl 50 mcg for spinal anaesthesia, Levobupivacaine 35 mg and Fentanyl 50 mcg for epidural anaesthesia were used. Sensory block and motor block levels were evaluated by“Pin-Prick”test and“Bromage”scale respectively. Before regional anaesthesia, after regional anaesthesia and end of the surgery, the parameters SAP, DAP, MAP, HR were recorded at every 5 minutes. Peroperative and postoperative norological complications (paraplegia, cauda equina syndrome, radiculopathy), hemodynamic complications (hypotension, syncope, bradycardia, cardiac arrest), back pain, headache, findings of infection (local, meningitis), tinnitus, metallic taste, itching complications were recorded. At the end of surgery, the time was recorded. Results: ASA and operation times of the 3 groups were found significant. 30th min DAP datas of 3 groups were significant. There were no significance at haemodynamic datas, mean SAP, MAP and HR of the 3 groups. Conclusion: Generally; %3 headache, %1.5 back pain, %1.5 nausea and vomiting, %1.5 itching and %9.2 bradycardia were detected.