L3, 3-Boyutlu Lorentz uzayında eğilim çizgileri ve Bertrand eğri çifti
- Tez No: 47631
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEJAT EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi L3, 3-BOYUTLU LORENTZ UZAYINDA E?İLİM ÇİZGİLERİ VE BERTRAM) E?Rİ ÇİFTİ Yunus OKUMUŞ Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Y.Doç.Dr. Nejat EKMEKÇİ 1996, Sayfa: 48 Jüri: Y.Doç.Dr. Nejat EKMEKÇİ Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, giriş ve temel kavramlara ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan Lorentz uzayı ile ilgili temel tanım ve teoremler ve bunlara bağlı olarak Lorentz uzayında Eğilim çizgileri ve bunlarla ilgili karakterizasyonlar verilmiştir.Üçüncü bölümde ise, L deki M, N time-like eğrileri için Bertrand eğri çifti tanıtılmış ve bununla ilgili teoremler ispat edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Lorentz iç çarpımı, Lorentz vektörel çarpımı, Time-like vektör, Time-like eğri, Eğilim çizgisi, Harmonik eğrilik, Bertrand eğri çifti.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis INCLINE CURVES AND DOUBLE BERTRAND CURVES IN 3-DIMENSIONAL LORENTZ SPACE L3 Yunus OKUMUŞ Afyon Kocatepe University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Assis.Prof.Dr. Nejat EKMEKÇİ 1996, Page: 48 Jury: Assis.Prof.Dr. Nejat EKMEKÇİ This study consists of three chapters. The first chapter is reserved to the introduction and fundamental concepts. In the second chapter, some basic definitions and theorems related to the Lorentz space and incline curves in Lorentz space with related characterizations are given. Finally in the third chapter, the double Bertrand curves for M, N time-like curves in L3 is introduced and some theorems are proved. KEY WORDS: Lorentz inner product, Lorentz vectorial product, time-like vector, time-like curve, incline curve, harmonic curvature, double Bertrand curves.