Parabolik denklemler
Parabolic equations
- Tez No: 47630
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PARABOLİK DENKLEMLER Figen ÖZPINAR Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ömer AKIN 1996,sayfa: Jüri: Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde diğer bölümlerde kullanılacak tanım ve teoremler, Parabolik Denklem için Cauchy ve Karışık Problemlerin klasik ve genelleştirilmiş çözüm kavramları verilmiştir. İkinci bölümde Parabolik Denklemlerin en basit hali olan Isı Denkleminin çözümlerinin özellikleri ve Isı Denklemi için Cauchy Probleminin çözümünün varlık ve teklik teoremleri incelenmiştir. Ayrıca çözümün varlığı ve tekliği için gerekli koşullan inceledik. Üçüncü bölümde ise Parabolik Denklem için Karışık Problemlerin klasik ve genelleştirilmiş çözümlerinin varlık ve teklik teoremleri verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Parabolik denklem, Isı denklemi, Cauchy problemi, klasik çözüm, genelleştirilmiş çözüm, varlık ve teklik teoremleri. i: V i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis * PARABOLIC EQUATIONS Figen ÖZPINAR Kocatepe University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Assoc.Prof.Dr.Ömer AKIN 1996,Page: jury: This thesis consist of three parts. In the first part, some fundamental definitions and theorems which will use in other parts, concepts of classical and generalized solutions of Mixed Problems and Cauchy Problem for Parablic Equation are given. In the second part, properties of solutions of Heat Equation which is the simplest Parabolic Equation, and uniqueness and existence theorems of solutions of Cauchy Problem for Heat equation are examined. Moreover we examine conditions which are necessary for uniqueness and existence theorems of solution. In the third part uniqueness and existence theorems of classical and generalized solutions of Mixed Problems for Parablic Equation are given. KEYWORDS: Parabolic equation, Heat equation, Cauchy problem, classical solution, generalized solution, uniqueness and existence theorems.