Meram ilçesinde ev tipi su arıtma cihazlarının içme suyu kalitesine etkisi
The effects of household water purifier on drinking water quality in Meram
  1. Tez No: 476310
  2. Yazar: YUSUF KENAN BOYRAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LÜTFİ SALTUK DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada Meram ilçesinde 18 yaş ve üzeri bireylerin içme suyu tercihlerinin ve nedenlerinin belirlenmesi ile ev tipi su arıtma cihazlarının içme suyu kalitesine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma Meram ilçesinde 1 Nisan – 1 Haziran 2016 tarihleri arasında yapıldı. Örneklem büyüklüğü G-power 3.1.9.2 programıyla 810 hane olarak hesaplandı. Meram ilçesindeki mahallelerden örnekleme seçilen 810 haneye ulaşıldı. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara yüz yüze görüşme yöntemiyle anket uygulandı. Ev tipi arıtma cihazı kullanılan ve analiz için ulaşılabilen hanelerin şebeke sisteminden ve arıtma cihazından, mikrobiyolojik ve kimyasal analiz için su örnekleri alındı. Verilerin analizleri bilgisayar ortamında IBM SPSS 23.0 programında yapıldı. Bulgular: Katılımcıların günlük içme suyu tüketim miktarı ortancası 1 L olup, %88,3'ü günlük 2,5 L'den daha az su içmekteydi. Katılımcıların %8,3'ünün ev tipi su arıtma cihazı kullandığı tespit edildi. Evde kullanılan 39 arıtma cihazından alınan mikrobiyolojik örneklerin bir tanesinde toplam koliform üremesi tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the preferences and reasons of drinking water for the people aged 18 years and over and the effects of household water purifier on drinking water quality in Meram district. Methods: This cross-sectional study was conducted between 1 April and 1 June 2016 in Meram. The sample size was calculated as 810 homes with the program G-power 3.1.9.2. 810 homes were selected which were sampled from the neighborhoods of Meram district. A questionnaire was applied to the participants who agree to participate, by face to face interview. Water samples were taken from homes which were accesible, for microbiological and chemical analysis from the water network system and the household water purifier. Analyzes of the data were studied in the IBM SPSS 23.0 program on the computer. Results: Median of participants' daily drinking water consumption was 1 L, 88.3% of them was drinking less than 2.5 L of water per day. It was found that 8.3% of the participants were using household water purifier. Coliform were detected in one of the 39 household water purifier sample.