Progesteronun tavşan spinal kord iskemi/reperfüzyon hasarında nöroprotektif etkileri
Neuroprotective effects of progesterone on ischemia/reperfusion injury of the rabbit spinal cord
- Tez No: 476309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN HAYRI KERTMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Progesteronun tavşan spinal kord iskemi/reperfüzyon hasarında nöroprotektif etkileri Özet Giriş: Daha önceki çalışmalarda progesteronun nöroprotektif etkilerini göstermişlerdir. Ancak spinal kord iskemi-reperfüzyon hasarında progesteronun nöroprotektif etkileri ortaya konulmamıştır. Bu çalışmanın amacı spinal kord iskemi-reperfüzyon hasarında progesteronun etkinliğinin değerlendirilmesidir. Materyal – method : Tavşanlar her gruba 8 denek dğşecek şekilde 4 gruba ayrıldı ; Grup I (kontrol) , Grup II ( iskemi) , Grup III (metilprednizolon) , Grup IV (Progesteron) . Kontrol grubuna sadece laparotomi uygulandı. Diğer bütün gruplara renal arterin hemen kaudalinden yapılan aort oklüzyonu ile spinal kord iskemi modeli uygulandı. Malondialdehit ve katalaz düzeyleri, kaspaz-3 , myeloperoksidaz ve ksantin oksidaz aktiviteleri çalışıldı. Histopatolojik ve ultrastriktürel değerlendirmeler yapıldı. Deneklerin nörolojik muayeneleri Tarlov skorlama sistemi ile yapıldı. Bulgular : İskemi-reperfüzyon hasarı sonrası kaspaz-3 aktivitesinin, myeloperoksidaz aktivitesinin , malondialdehit düzeyinin ve ksantin oksidaz düzeyinin arttığı görülmüştür. Katalaz düzeylerinde düşüş görülmüştür. Progesteron tedavisini takiben kaspaz-3 aktivitesi, myeloperoksidaz aktitivitesi, ksantin oksidaz düzeyleri düşerken; katalaz düzeyi artmıştır. Ayrıca progesteron tedavisi histopatolojik, ultrastriktürel skorlarda düzelmeye ve nörolojik muayenede düzelmeye neden olmuştur. Sonuç : Bu çalışmanın bulguları progesteronun spinal kord iskemi-reperfüzyon hasarı üzerinde anlamlı nöroprotektif etki yaptığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Neuroprotective effects of progesterone on ischemia/reperfusion injury of the rabbit spinal cord Abstract İntroduction: Previous studies demonstrated the neuroprotective effects of progesterone , but no previous study has examined the neuroprotective effects of progesterone on spinal cord ischemia/reperfusion injury. The purpose of this study was to evaluate whether progesterone could protect the spinal cord from ischemia/reperfusion injury. Materials and Methods: Rabbits were randomized into four groups of eight animals as follows: group 1 (control), group 2 (ischemia), group 3 (methylprednisolone) and group 4 (progesterone). In the control group only a laparotomy was performed. In all other groups, the spinal cord ischemia model was created by the occlusion of the aorta just caudal to the renal artery. Levels of malondialdehyde and catalase were analyzed, as were the activities of caspase-3, myeloperoxidase, and xanthine oxidase. Histopathological and ultrastructural evaluations were performed. Neurological evaluation was performed with the Tarlov scoring system. Results: After ischemia-reperfusion injury, increases were found in caspase-3 activity, myeloperoxidase activity, malondialdehyde levels, and xanthine oxidase activity. In contrast, decreases in catalase levels were observed. After the administration of progesterone, decreases were observed in caspase-3 activity, myeloperoxidase activity, malondialdehyde levels, and xanthine oxidase activity, whereas catalase levels increased. Furthermore, progesterone treatment showed improved results concerning histopathological scores, ultrastructural score and Tarlov scores. Conclusions: Our results revealed that progesterone exhibits meaningful neuroprotective activity following ischemia-reperfusion injury of the spinal cord.