Romatoid artritli hastalarda vasküler endotelial büyüme faktörü ve anti siklik sitrülinlenmiş protein antikoru seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of vascular endotelial growth factor and anti-cyclic citrullinated protein antibody levels in romatoid arthritis patients
  1. Tez No: 476320
  2. Yazar: ALPER GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. HATİCE SEVAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Romatoloji, Biochemistry, Rheumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve amaç Romatoid artrit erozif sinovitle karakterize sistemik bir hastalõktõr. RA kişinin hayat kalitesini ciddi olarak bozmakta ve topluma ciddi ekonomik maliyetler.getirmektedir RA tanõsõ halen klinik olarak konulabilen bir hastalõktõr. Tanõ kriterleri ARA tarafõndan geliştirilmiş ve 1987’de düzeltilmiştir. Pek çok hasta için RA klinik olarak tanõ konulacak hale geldiğinde eklem hasarõ ilerlemiş olmakta ve bu hastalarda tedavide gecikmeyle sebep olmaktadõr. Romatoid faktör ARA kriterleri içine girmiş tek parametredir ancak tanõsal yeterliliği tartõşõlan bir testtir. RA tanõsõ için kullanõlabilecek daha duyarlõ belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadõr Her geçen gün RA ile anjiyogenez arasõndaki ilişkiye dair yeni deliller sunulmaktadõr. Çeşitli ajiyogenetik maddelerin RA’da inflamasyonun kronikleşmesinde rolü olduğu düşünülmektedir. Biz çalõşmamõzda RA’lõ hastalarda anti siklik sitrülinlenmiş protein (anti-CCP) ve vasküler endotelial büyüme faktörü (VEGF) seviyelerini araştõrdõk. Araç, gereç ve yöntem 59 (yaş: 45,2±11,41 52 kadõn ve 7 erkek) RA’lõ hasta ve 25 (yaş: 46,4±13,3 20 kadõn ve 5 erkek) sağlõklõ kişi çalõşma için gönüllü oldu. Hasta grubundaki örnekleri anti-CCP analizi için seronegatif (RF-) (n=31) ve seropozitif (RF+) (n=28) olmak üzere iki alt gruba ve aynõ hasta grubunu VEGF analizi için ise eklem şişliği olmayan (n=28) ve eklem şişliği olan (n=31) olmak üzere farklõ iki alt gruba böldük. AntiCCP analizi için CPA ( Citrulinated Protein Antibodies ELISA Kit) ELISA kiti (Genesis Diagnostics, Cambridgeshire İngiltere) ve VEGF analizi için Human VEGF Immunoassay kit (BIOSOURCE, California USA) ELISA kitini kullandõk. Sonuçlar Anti-CCP seviyeleri açõsõndan kontrol grubu, seronegatif ve seropozitif gruplar arasõnda anlamlõ fark vardõ(P=0,05). Anti-CCP’nin duyarlõlõğõ %50.8 ve özgüllüğü % 96 olarak hesaplandõ. VEGF seviyeleri açõsõndan kontrol grubu ve eklem şişliği pozitif grup arasõnda anlamlõ fark vardõ (P>0,001). Anti-CCP ve VEGF erken tanõda, ayrõcõ tanõda, prognosik bir faktör olarak ve tedavinin takibinde kullanõlabilecek parametrelerdir.
Özet (Çeviri)
Introduction Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic systemic disease characterized by inflammatory erosive synovitis. The synovium becomes inflamed and increases greatly in mass due to hyperplasia of its lining cells. RA severely affects the quality of life of a patient and also has major economic consequences for society. There for every attempt should be made to prevent erosive processes to occur. Currently the classification of RA relies mainly on the criteria described by ARA and modified in 1987. Since the parameters are fulfilled when the damaging is effects of inflammatory process are already in progress. This set of criteria is not very suitable for early diagnosis of RA. Serum rheumatoid factor (RF) estimation has been a basic diagnostic aid. RF is only one parameter entered to the ARA criteria but its diagnostic ability is now being discussed. The autoantibody system most specific for RA known to date is that directed to citrullinated antigens. There is much evidence that RA is closely linked to angiogenesis. The relation between inflammatory process and angiogenic mediator is intresting and important for understanding RA pathogenesis. We have researched anti-cyclic citrullinated protein (anti- CCP 1) and vascular endothelial growth factor (VEGF) levels in RA patients. Material and method 59 (age:45.2±11,41 52 women and 7 men) RA patient and 25 (age:46,4±13,3 20 women and 5 men) healthy individual was volunteered for this study. We divided patients group into two different subgroups according to their RF levels: seronegative (RF-) (n=31), and seropositive (RF+) (n=28) group for anti-CCP analysis and we have divided same patients group into two different subgroups according to their joint swelling :joint swelling negative (n=28) and joint swelling negative (n=31) for VEGF analysis. Samples are analyzed with CPA ( Citrulinated Protein Antibodies ELISA Kit) ELISA kit (Genesis Diagnostics, Cambridgeshire England) for anti-CCP detection and Human VEGF Immunoassay kit (BIOSOURCE, California USA) for VEGF detection. Result. There are significantly difference between control, seronegative ,and seropositive (P=0,05) groups according to their anti-CCP levels. Anti-CCP 1 has % 50.8 sensitivity and % 96 specifity in our study. There are significantly difference between control, joint swelling positive groups (P==,001) according to their VEGF levels. Anti-CCP and VEGF may b