Güncel kompozit rezinlerin renk stabilitelerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
Güncel kompozit rezinlerin renk stabilitelerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 476325
  2. Yazar: GENCAY GENÇ ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA TOZ AKALIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, siyah çayın on iki farklı kompozit rezinin renk stabilitelerine olan etkisinin spektrofotometrik ölçümler ile değerlendirilmesidir. On iki kompozit rezinin her birinden 24 adet olmak üzere toplamda 288 adet disk şeklinde (5mm çapında ve 2 mm kalınlığında) örnekler hazırlanmıştır. İki nanofil; Filtek Ultimate (3M ESPE, St. Paul, MN, ABD), Clearfil Majesty Es-2 (Kuraray Medical Co., Tokyo, Japonya), beş nanohibrit; IPS Empress Direct (Ivoclar Vivadent, Schaan, Lihtenştayn), Charisma Diamond (Heraeus Kulzer, Hanau, Almanya), Estelite Σ Quick (Tokuyama Dental Co., Tokyo, Japonya), Clearfil Majesty Esthetic (Kuraray Medical Co., Tokyo, Japonya), Aelite Aesthetic Enamel (Bisco, Schaumburg, ABD), üç mikrohibrit; (Esthet X) (Dentsply, York, PA, ABD), Point 4 (Kerr Corp., Orange, CA, ABD), Herculite XRV Ultra (Kerr Corp., Orange, CA, ABD), bir giomer; Beautiful II (Shofu, Kyoto, Japonya), bir ormoser; Ceram x Duo (Dentsply, Detrey GmbH, Konstanz, Almanya) (hepsi mine ve A2 tonunda) olmak üzere hazırlanmıştır. Kompozit rezinler kendi içinde rastgele iki gruba ayrılmıştır. Örneklerin tümü distile suda 24 saat bekletilmiştir ve bir spektrofotometre (Konica Minolta CM-3600A) ile başlangıç renk ölçümleri yapılmıştır. İlk grup siyah çayda (Lipton, İngiltere) bekletilirken (n=12); ikinci grup distile suda bekletilmiştir (kontrol grubu). Bu işlem 7 gün süresince tekrarlanmıştır. Örneklerin renkleri tekrar ölçülmüştür, renk farkları CIE Lab (Comission Internationale de I'Eclairage) ve CIEDE 2000 sistemlerine göre kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of black tea on the color stability of twelve resin composites by spectrophotometric measures. Total of 288 disc-shaped specimens (5 mm in diameter and 2 mm deep) of each twelve resin composites: Two nanofilled; Filtek Ultimate (3M ESPE, St. Paul, MN, USA), Clearfil Majesty Es-2 (Kuraray Medical Co., Tokyo, Japan), five nanohybrid; IPS Empress Direct (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein), Charisma Diamond (Heraeus Kulzer, Hanau, Germany), Estelite Σ Quick (Tokuyama Dental Co., Tokyo, Japan), Clearfil Majesty Esthetic (Kuraray Medical Co., Tokyo, Japan), Aelite Aesthetic Enamel (Bisco, Schaumburg, USA), three microhybrid; Esthet X (Dentsply, York, PA, USA), Herculite XRV Ultra (Kerr Corp., Orange, CA, USA), Point 4 (Kerr Corp., Orange, CA, USA), a giomer; Beautiful II (Shofu, Kyoto, Japan), an ormocer; Ceram x Duo (Dentsply, Detrey GmbH, Konstanz, Germany) (all were enamel and shade color A2) were used. Randomly, all resin composite groups were divided into two groups. All specimens were immersed in distilled water for 24 hours and initial color measurements were performed using a spectrophotometer (Konica Minolta CM-3600A). Tea solution was prepared as standardized and then first group (n=12) were immersed in tea solution (Lipton, England) while the second group were immersed in distilled water (control group). This procedure was repeated for 7 days. Tea and distilled water were refreshened everyday. After immersion, color of specimens were measured again and color differences (ΔE) were evaluated with the CIE Lab and CIEDE 2000 color systems.