Pilonidal sinus cerrahisi tedavisinde primer eksizyon-kapama ile Karydakis yönteminin karşılaştırılması
Comparison of the primary closure and Karydakis procedure in surgical management of pilonidal sinus disease
- Tez No: 476372
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN BERKEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışmamız Ocak 2001 – Aralık 2008 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Genel Cerrahi Kliniğinde gerçekleştirildi. Bu dönemde sakrokoksigeal pilonidal sinüs hastalığı nedeni ile ameliyat edilen 377 hasta incelendi. Talepleri üzerine başka teknik uygulanan 15 hasta ve çalışmaya katılmayı kabul etmeyen 10 hasta değerlendirme dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen 352 hastanın 302'si erkek, 50'si kadındı. Hastaların yaş ortalaması 24,0 (13-59 yaş) idi. Hastaların BMI değerleri 19-32 arasındaydı (ort:24,2). Ameliyatlar genel anestezi, spinal anestezi veya epidural anestezi altında yapıldı. Hastalar Karydakis flep uygulananlar (grup 1) ve primer sütürasyon uygulananlar (grup 2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki 176 (%50) hastaya Karydakis operasyonu uygulandı. İkinci gruptaki 176(%50) hastaya ise total eksizyonu takiben primer sütürasyon işlemi uygulandı. Ortalama ameliyat süreleri Karydakis operasyonu grubunda 31,1+/-6,11 dakika ve primer sütürasyon grubunda 25,9+/-4,64 dakika olarak hesaplandı. Dren yerleştirilen 5 hastada nüks tespit edilirken 18 hastada dren yerleştirilmediği halde nüks tespit edildi. Buna karşılık nüks eden 5 hastada dren varken 18 hastada dren yoktu. Dren yerleştirilmesinin hastaların nüks ve yara enfeksiyonu gibi komplikasyonlarına ve postoperatif rahat tuvalete oturmalarına etki etmezken mobilizasyonlarını çok az kısıtladığı görüldü. Hastalar pilonidal sinüs cerrahisini takiben 6-126 ay süre ile (ort: 56±31,5 ay) takip edildiler. Takip sürecinde 23/405 hastada nüks tespit edildi. Birinci gruptaki hastaların 5 tanesinde (%2) nüks tespit edilirken ikinci gruptaki hastaların 18'inde (%11,4) nüks gelişti. Nüks tespit edilen hastalar incelendiğinde yara enfeksiyonu tespit edilen 9 hastanın hiçbirinde nüks gelişmediği gözlendi. Nüks tespit edilen hastaların incelenmesi sonucunda cinsiyet, yaş, BMI, ASEPSİS skorları, anestezi tipi, dren varlığı ve takip sürelerinin nükse etkilerinin olmadığı görüldü. Sadece operasyon tipinin nüks gelişimi açısından istatiksel anlamı olduğu tespit edildi. Sonuç olarak; Karydakis flep yöntemi pilonidal sinüsün cerrahi tedavisinde diğer yöntemlere göre daha düşük komplikasyon ve nüks oranları, kolay uygulanabilirliği ve daha iyi kozmezisi nedeniyle uygun olgularda tercih edilebilecek ameliyat şekli olduğu görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
This study is performed in Ankara Numune Education and Research Hospital 1st General Surgery Clinic between January 2001 and December 2008. 377 patients operated for sacrococcygeal pilonidal sinus disease in this period is reviewed. 15 patients prefered to underwent other types of surgery and 10 patients who denied to not attend the study excluded 302 of 352 patients included the study were male and 50 were female. Median age was 24 (range:13-59). BMI values were between 19 and 32, median 24,2. operations were performed under general, spinal or epidural anesthesia. Patients divided into two groups, who underwent Karydakis procedure in group 1 and primary closure in group 2. In group 1 176 patients underwent Karydakis procedure. 176 patients in group 2 underwent primary closure after total excision of the sinus. Mean operation time was 31,1+/- 6,11 minutes for Karydakis group and 25,9+/-4,64 minutes for primary closure group. 5 recurrences determined in the patients with drain whereas 18 recurrences determined in the patients without drain. Despite in the patients with recurrences 5 had drains and 18 didn't have. It's evident that drain replacement did not effect the complications such as wound infection and recurrence, and sitting on toilet witout pain postoperatively, but restrict mobilization. Patients were followed-up for 6-126 months after pilonidal sinus surgery. 23 recurrences determined in this period. 5 were in group 1 and 18 were in group 2. no recurrence determined in the patients with wound infection when patients with recurrence was detected. It's evident that gender, age, BMI, ASEPSIS score, type of anesthesia, drain and follow-up time did not effect recurrence statitically. As a result; we consider that Karydakis flap procedure is a suitable operation technique for pilonidal sinus surgery because of its lower complication and recurrence rates according to the other procedures, easily performance and beter cosmesis