Avrupa Tapestry dokumalarında: Bauhaus Okulu ve Türk dokuma sanatına olan etkileri
Tapestry weaving in Europe: Bauhaus school and the effects of Turkish weaving art
- Tez No: 476414
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Avrupa'da Tapestry dokuma geleneği uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. Tapestryler iç dekorasyon unsuru olup gücün, zenginliğin ve statünün sembolü olarak evleri, sarayları ve kiliseleri süslemiştir. Büyük ebatlarda tek parça veya birden fazla parçalardan oluşan setler halinde üretilmişlerdir. Dönemin zenginlerine ait figüratif resimlerinin yanı sıra av sahneleri, manzaralar, dinsel ve mitolojik konular başlıca kompozisyon türlerini oluşturur. 15. ve 18 yy Tapestry dokuma geleneğinin altın çağına işaret eder. Avrupa'da Flandra, Brüksel, Gobelins, Beauvais, Arras, Tournai, Aubossan atölyeleri önemli üretim merkezleridir. 19. Yy'dan itibaren sanayi devrimiyle birlikte, gücünü gelenekten alan tapestryler, diğer el sanatı üretimleri gibi endüstrileşme kavramına maruz kalmış, makineleşmenin kolay ve ucuz olma avantajlarıyla başa çıkamayarak değer kaybına uğramış ve üretimi giderek gözden yitmiştir. Yüzyılın sonuna doğru başını William Morris'in çektiği Art&Crafts (Sanat ve Zanaat) hareketi Tapestry üretiminin yeniden canlanmasına öncülük etmiştir. Bu hareketi De Stil, Beaux Arts, Glaskow Sanat okulu ve Bauhaus Sanat Okulu izlemiştir. Dünyadaki birçok ülkenin etkilendiği gibi Türkiye'de de bu sanat akımlarından etkilenmiştir. Sanat akımının ışığında Köy enstitüleri ve üniversitelerdeki güzel sanatlar fakülteleri kurulmuş bunun yansıra makineleşmeyle beraber günümüzde kullandığımız modern çağın tasarımlarının temellerinin atıldığı bir dönüm olarak Bauhaus Okulu, Türkiye'yi de etkilemiştir. Bu bağlamda Avrupa Tapestry Dokumalarında; Bauhaus Okulu ve Türk Dokuma Sanatına Olan Etkileri sanatçılarıyla beraber ele alınıp işlenmiş bunların ışığı altında Türk dokuma sanatının geleceğine yönelik tasarımlar yapılıp dokunmuştur.
Özet (Çeviri)
Tapestry weaving traditions have got a very long history in Europe. Tapestries is an interior decoration and has decorated houses, palaces and churches as a symbol of power, wealth and status. They are produced in large sizes in one piece or in sets of several pieces. In addition to the figurative paintings of the rich of the horns, hunting scenes, landscapes, religious and mythological subjects form the main composition types of Tapestry. The 15th and 18th century was the golden age of the Tapestry weaving tradition. In Europe, Flanders, Brussels, Gobelins, Beauvais, Arras, Tournai, Aubosson workshops are major production centers. Like the other hand crafts productions, Traditionally-powered tapestry Has been influenced by the concept of industrialization with the industrial revolution from the 19th century. And tapestry can not cope with the mechanization advantages of being easy and cheap and so that value of tapestry has been depreciated and production has gradually been ignored. Towards the end of the century, William Morris's Art & Crafts movement pioneered the revival of tapestry production. This movement was followed by De Stil, Beaux Arts, Glaskow Art School and Bauhaus Art School Turkey, like a many countries around the World, has been influenced by the current art movements. Bauhaus School has also affected Turkey by the Establishment of fine arts faculties in universities and village institutes and on the other hand Bauhaus School As a turning point where the bases of modern-day designs we use today. In this context European tapestry textiles; Bauhaus School and Turkish Weaving Arts are examined with the artists and under these information, we designs for the future of Turkish weaving art are made and woven.