Çalışan kadınların cam tavan sendromu ve iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişkinin algılanmasına yönelik bir araştırma: Kocaeli sosyal güvenlik kurumu örneği
A survey study to determine the perception of relationship between glass ceiling syndrome and job satisfaction levels of working women: The Kocaeli province social security institution sample
- Tez No: 476413
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İş dünyasında sıkça yer almaya başlayan kadınların, üst yönetim kademelerinde yeterince yer almadıkları ve cam tavan sendromu ile karşı karşıya kaldıkları görülmektedir. Cam tavan sendromu, çalışan kadınların üst yönetime geçiş sürecinde karşılarına çıkan görünmez ve aşılması güç engelleri nitelendirmektedir. Ortaya çıkan cam tavan engelleri algıları, çalışanlarda iş tatminsizliğine neden olmaktadır, çalışanın işini verimli ve etkin bir şekilde yapmasını engellemektedir. İş tatmini, çalışanların işlerinden duydukları memnuniyet derecesini ifade etmektedir. Bu çalışmada, cam tavan sendromu ile çalışanların iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yapılan çalışmanın amacı öncelikle cam tavan engelleri algılarının neler olduğunu belirlemektir. Bu algıların çalışan kadınların iş tatminlerini ne derecede etkilediği ortaya konulmuştur. Araştırmanın örneklemini, Kocaeli Sosyal Güvenlik Kurumu'nda çalışan kadınlar oluşturmaktadır. Ankete katılan kadın deneklerin sayısı 240'tır. Araştırmada iş tatminini ölçmeye yönelik, Minnesota İş Tatmin ölçeği, cam tavan sendromunu ölçmeye yönelik olarak da Örücü ve arkadaşlarının (2007) gerçekleştirdikleri çalışmadan yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi ve analizinin yapılması için SPSS 19 programından yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde T- testi, ANOVA testi, korelasyon ve faktör analizlerinden faydalanılmıştır. Yapılan araştırmada elde edilen bulgulara göre çalışan kadınların cam tavan engelleri ile iş tatminleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir. Çalışan kadınların bazı demografik özellikleri ile cam tavan algıları arasında ise anlamlı farklar bulunmuştur. Kadınların cam tavan engellerinin daha çok erkeklerden kaynaklandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Women increasingly taking place in the working life are considered not to find a place in the upper echelon and to face glass ceiling problem. Glass ceiling problems are defined as invisible and insuperable problems women face in the period of progress in their career. Glass ceiling problems causeemployee dissatisfaction. It prevent employee to make their job effectively. Job satisfaction refers to degree of how employees are satisfied. In this study, relationship between glass ceiling and job satisfaction is examined. The aim of the study is firstly to determine what glass ceiling barriers are. How these barriers effect women's job satisfaction is revealed. Sample of the study are composed of the women working in the Kocaeli Social Security Agency. The number of participants taking place in the study is 240. In the study, Minnesota Job Satisfaction Scale is used to measure job satisfaction, the scale developed by Örücü et al. (2007) is used to measure glass ceiling. SPSS 19 program is used to analyze data. The data obtained is analyzed by using T-test, ANOVA test, correlation and factor analyzes. According to findings of the study, there is no relationship between glass ceiling and job satisfaction is found. It is found that there is relationship between demographic characteristic of working women and glass ceiling perceptions. It is found that glass ceiling barriers are mostly cause from men.