Totaliter rejimlerde iktidar ilişkilerinin incelenmesi
Power relations in totalitarian regimes
- Tez No: 476416
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezin konusu totaliter rejimlerde iktidar ilişkilerinin nasıl işlediğinin belirlenmesidir. Araştırmada iktidar ve totaliter rejim kavramları açıklanmış, ve iktidar ilişkileri kavramsallaştırması disiplin, özne ve bilgi temaları ile birlikte Michel Foucault'dan alınmıştır. Tezin amacı iktidar ilişkilerinin yoğun bir biçimde yaşandığı totaliter rejimlerde bireyin deneyimlerini inceleyerek iktidarın doğasının ve teknolojisinin ortaya konmasıdır. Bu tezde nitel araştırma yöntemlerinden döküman incelenmesi benimsenmiştir. Fenomenolojik araştırma deseni için totaliter rejim deneyimi yaşamış üç yazarın distopya türündeki bir eseri ve anı türündeki iki eseri incelenmiştir. Bu eserler sırası ile Kallocain, Tutsak Edilmiş Akıl ve Tanrı'nın Yeraltı Dünyası'dır. Veriler bilgisayar destekli nitel veri analizi yazılımı MAXQDA ile çözümlenmiştir. Totaliter rejimlerde iktidar ilişkilerinin bastıran bir doğası olduğu ancak etkili normalizasyon süreçleri için daha rasyonel hakikat rejimleri üretmesi gerektiği tespit edilmiştir. Ek olarak, bilginin yerel düzeyde ürettiği iktidarın sistemde iktidar ilişkilerini yeniden yarattığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is inspecting power relations in totalitarian regimes. In this research power and totalitarian regime concepts are explained and power relations conceptualization is taken from Michel Foucault with discipline techniques, subject and knowledge themes. The purpose of this dissertation is to enlighten the nature and technology of power by inspecting power relations in totalitarian regimes where power has its most extreme form. In this study, qualitative research methodology is used. The sample consists of three books whose writers lived under totalitarian rules. The books are as follows: Kallocain, The Captive Mind and In God's Underground. The data is analyzed by using MAXQDA which is a computer-assisted qualitative data analysis software. As a result, in totalitarian regimes power has a suppressive nature. However, it needs to create more rational truth regimes in order to produce more effective normalization processes. In addition, the power which is created by knowledge at a local level redefines power relations in the system.