Türkiye'de kayıt dışı ekonominin azaltılmasına yönelik yapılan uygulamalar
Practices for reducing the informal economy in Turkey
- Tez No: 476425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MESUT SAVRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kayıt dışı ekonomi, ekonomi içerisinde fiilen yapılmasına rağmen, gerekli hukuki kayıtların tutulmamasından dolayı devletin bilgisi dışında gerçekleştirilen, dolayısıyla kazanılan gelir üzerinden vergilendirme yapılamayan ve denetlenemeyen ekonomik kazançların bütününü kapsayan bir olgudur. Bu olgu her ne kadar olumlu etkileri söz konusu olsa da genel olarak olumsuz yönlerinin fazla olması nedeniyle dünya devletlerinin sürekli mücadele içerisinde olduğu ve bütün dünya da değişen oranlarda da olsa belirli miktarlarda ve kesin olarak görülen ortak bir dünya sorunudur. Kayıt dışı ekonomi, boyutunun yüksek düzeyde görüldüğü ülkelerde ekonomik tahribatlar ve olumsuzluklar meydana getirmektedir. Günümüzde küreselleşen dünyadaki artan rekabet ortamına uyumun sağlanması ve adil ve etkin bir vergileme sisteminin oluşturulmasının kayıt dışı ekonominin azaltılması ile sağlanabileceğini kavramış ülkeler tarafından bu sorunun son dönemde daha ciddi anlamda incelenmesine ve bu alanda araştırma ve çalışmaların artmasına yol açmıştır. Ülkemizde de benzer şekilde küreselleşen dünyadaki artan rekabet ortamına uyumun sağlanması ve oluşturduğu ekonomik tahribat ve olumsuzlukların ortadan kaldırılmasının önem kazandığı bu yeni döneme paralel olarak kayıt dışı ekonomi olgusunun boyutunun güncel olarak yeniden belirtilmesi ve bu sorunun azaltılması için sorunun yeniden ele alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu gibi gerekçeler çerçevesinde hazırlanan bu çalışmada da kayıt dışı ekonominin teorik çerçevesi, dünyadaki ve ülkemizdeki boyutu ayrıca bu sorunun çözümüne yönelik mücadele alanında görevli kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan plan, proje ve uygulamalar ve çalışmalar tanıtılmış ve incelenmiştir. Son olarak ise yapılan bu plan, proje ve uygulamaların yeterlilikleri, eksiklikleri belirlenerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Informal economy is a phenomenon that covers the whole of uncontrollable economic activities that are carried out outside the state's knowledge due to the failure to keep the necessary legal records, and thus cannot be taxed on the income earned. This phenomenon is a common world problem, although the positive effects are mentioned, but in general the negative aspects are so great that the world states are in constant struggle and the whole world is at certain rates, even at varying rates. Informal economy brings destruction and negativity to economies where its dimension is seen at a high level and the countries that recognize the fact that adaptation to the increasingly competitive environment in the globalizing world and creation of a fair and efficient taxation system has led the countries to investigate this question more seriously and increased the research and studies in this area in the last period. Likewise in our country, adaptation to the increasingly competitive environment in the globalizing world, and in parallel with this new period in which, the removal of economic damages and negativities gained importance, up-to-date re-specification of the size of the informal economy, necessity to up-to-date re-specification of the size of the informal economy and reconsideration of the issue to reduce this problem has arisen. In this study, prepared in the framework of such reasons, projects and applications and studies made by the public institutions and organizations in charge of the theoretical framework of the informal economy, the dimension in the world and our country and the struggle to solve this problem have been introduced and examined. Lastly, the adequacy of these plans, projects and applications, and their deficiencies were determined and recommendations were made.