Film pazarlama yöntemlerinin, tüketicilerin yerli ve yabancı film tercihine etkisi
The impact of movie marketing methods on consumers's preference of domestic and foreign films
- Tez No: 476438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HİCRET ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İşletme, Performing and Visual Arts, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Film pazarlaması, Türkiye Film Endüstrisi'nin büyümesi, ilerlemesi ve var olan potansiyelinin doğru bir şekilde kullanılabilmesi için çeşitli akademik çalışmalara ihtiyaç duymaktadır. Türkiye film pazarının sahip olduğu büyüme potansiyeli ile birlikte doğru bilimsel veriler ve analizler yardımı ile yerli filmlerin bu pazar payları arttırabilir. Özellikle Amerikan veya Amerikan ortak yapımı filmlerin pazara yönelik tehdidi dikkate alındığında yerli filmlerin pazarlama biliminden daha fazla istifade etmeleri gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Tüketicilerin herhangi bir film tercihinde bulunurken dikkat ettiği, referans aldığı, yararlandığı kaynakların belirlenmesi amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma için verilerin elde edilmesinde basit tesadüfî anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırma, Muğla ili Menteşe ilçesinde bulunan 18-65 yaş arası 239 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler frekans analizi, ki-kare analizi ve lojistik regresyon analizi ile incelenmiştir. Elde edilen veriler göstermektedir ki eğitim seviyesi arttıkça izleyiciler film tercihlerini yabancı yapım filmlerden yana kullanmaktadırlar. Bir filmin oyuncu kadrosu ve tüketicilerin yakın çevrelerinden film hakkında aldıkları tavsiyeler tüketicilerin film tercihlerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Bunların hemen ardından İnternet eleştirilerinin de tüketicinin film tercihi üzerinde ciddi bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Aksiyon ve komedi türü filmler en çok tercih edilen film türleri olmakla birlikte aksiyon filmi izlemeyi tercih edenlerin yabancı yapım film izleme olasılıkları da oldukça yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Film marketing needs a variety of academic studies to grow, progress and to correctly use the existing potential of the Turkish Film Industry. With accurate scientific data and analysis, the share of domestic films in the film market can be increased. Especially when American or American co-production films dominate the film market, it is necessary for domestic films to benefit more from marketing science. This work has been carried out in order to determine the sources of attention, reference, and utility that consumers use in any film choice. For the study, simple randomized questionnaires were applied. The study was conducted with 239 participants aged 18-65 years in the Menteşe district of Muğla province. The collected data were analyzed by frequency analysis, chi-square analysis and logistic regression analysis. Obtained data shows that as the level of education increases, viewers use film preferences for foreign films. The cast has a serious influence on consumers' film preferences. Friend comments and recommendations have a serious influence on consumers' film preferences. Analyzes have also shown that Internet critics have a serious influence on consumers' preference for movies. Action and comedy movies are the most preferred types of movies, and those who prefer watching action movies are also highly likely to watch foreign films.