Kamu ihale sisteminin etkinliği: Uyuşmazlık kararları ve şikâyet süreçlerinin belirleyicileri üzerine panel veri analizi
Efficiency of public procurement system: Public procurement board decisions and panel data analysis of the determinants of complaint processes
  1. Tez No: 476491
  2. Yazar: BURCU ZERNİŞAN ÖCAL ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın amacı, kamu alımlarında etkinliğin sağlanmasına yönelik olarak geliştirilen Türk ihale rejiminin kavramsal çerçeve ve uygulamalarının rekabet ilkesi açısından ortaya konulmasıdır. Bu kapsamda Kamu İhale Kurumu tarafından 2012-2016 yılları arasında alınan uyuşmazlık kararları rekabet ilkesi çerçevesinde ihale türü, ihale usulü, idare türü ve iptal gerekçeleri açısından incelenmiştir. Şikâyet mekanizmasının varlığı rekabet açısından vazgeçilmez bir öneme sahip olmakla birlikte şikâyet başvuruları nedeniyle uzayan ihale süreçleri zaman ve maliyet açısından kayıpları beraberinde getirmekte, kamusal hizmet sunumunda gecikmeye ve kaynakların etkinsiz kullanımına yol açmaktadır. Bu kapsamda şikayet başvurularının belirleyicilerinin tespiti amacıyla 2004-2016 yıllarını kapsayan dönem panel veri analizi yoluyla ampirik olarak analiz edilmektedir. Analiz sonucunda toplam ihale tutarının, açık ihale usulü ile gerçekleştirilen ihale sayısının ve açık ihale usulünde sözleşme bedeli/yaklaşık maliyet oranının şikâyet başvuruları üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Açık ihale usulü, belli istekliler arasında ihale usulü ve pazarlık usulü ile gerçekleştirilen ihalelerde ise yaklaşık maliyet tutarının şikâyet başvuruları üzerinde bir etkisinin bulunmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to introduce the conceptual framework and practices of the Turkish procurement regime developed for the purpose of ensuring efficiency in public procurement in terms of competition principle. In this context, the board decisions taken by the Public Procurement Authority between 2012-2016 have been examined in terms of the tender type, tender procedure, type of administration and cancellation reasons within the framework of the competition principle. The existence of a complaint mechanism is indispensable for competition but auction processes, which are prolonged due to complaints, lead to losses in terms of time and cost, delay in public service delivery and inefficient use of resources. Within this context, the period of 2004-2016 is analyzed empirically through panel data analysis methods in order to specify the determinants of the complaint applications. As a result of the analysis, it is concluded that the total amount of the tender, the number of open procedures and the contract price / estimated cost ratio in the open procedures have a significant positive effect on the complaint applications. It is seen that the estimated cost amount has no effect on the complaint applications in the open procedure, restricted procedure, and negotiated procedure.