Aristoteles İbn Miskeveyh ve Nasîrüddin Tûsî'ye meta etik bir yaklaşım
Aristoteles İbn Miskeveyh and Nasîrüddin Tûsî, meta ethical approach
- Tez No: 476516
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT SELİM SARUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu tezde Aristoteles, İbn Miskeveyh ve Tûsî'nin, Nikomakhos'a Etik, Tehzîbü'l-Ahlâk ve Ahlâk-ı Nasırî isimli eserlerine meta etik bir bakış açısıyla değerlendirme yapmak amaçlanmaktadır. Tez bir giriş, bir sonuç ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmamızda izlediğimiz yöntem ve tekniklerin yanından Ahlâk teorileri, meta etik ve İslâm ahlâkı hakkında kısa bir bilgilendirme bulunmaktadır. Tezin birinci bölümünde üç filozofun ahlâk kitaplarının şekilsel içerik analizleri yapılmakta ve şekil ve içerik olarak bir birlerinden ne ölçüde etkilendikleri ortaya koyulmaktadır. İkinci bölüm Aristoteles, İbn Miskeveyh ve Tûsî'nin sözü geçen ahlâk kitaplarının özetlerini kapsamaktadır. Üçüncü bölüm de ise üç ahlâk kitabının kıyas ve meta etik çözümlemeleri yapılmaktadır. Sonuç ve değerlendirme bölümünde tezimizde ulaşmış olduğumuz görüş ve yargıların değerlendirmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to evaluate Aristotle, Ibn Miskeveyh and Tûsî from a meta-ethical point of view to the works of Nikomakhos named as Ethics, Tehzîbü'l-Ahlâk and Ahlâk-ıNasirî. The thesis consists of an introduction, a conclusion and three chapters. In the introduction, there is a brief information about moral theories, meta-ethics and Islamic morality beside the methods and techniques we have followed in our research. In the first part of the thesis, the morphological content analyzes of the three philosophers' moral books are carried out, and the extent to which one of them is influenced in form and content is revealed. The second chapter includes the summaries of Aristotle, Ibn Miskeveyh and Tûsî mentioned moral books. In the third chapter, comparative and meta-ethical analyzes of three books of morality are made. In the conclusion and evaluation section, we evaluate opinions and judgments that we reached in our thesis.