Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi (İlköğretim) 4. sınıf için müzikal materyal geliştirme çalışması
A study on musical materials development for the course of religious an moral knowledge of the 4th grade students
  1. Tez No: 476515
  2. Yazar: YİĞİT CAN EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Eğitim teknolojisi, günümüz bilgi çağında Milli Eğitim Bakanlığı'nın da destekleriyle bütün derslerin öğrenme ortamlarında aktif olarak kullanılmaya çalışılmaktadır. İngilizce dersi için ses kayıtları, matematik dersi için görsel materyallerle desteklenmekte, çok fazla duyu organına hitap ederek öğrencilerin etkili öğrenmeleri sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada da, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İlköğretim 4. Sınıf derslerinde kullanılmak üzere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretim Programı, Öğretmen Kılavuz Kitabı ve Öğrenci Kitabı çerçevesinde müzikal materyaller geliştirilerek öğrencilerin derse daha etkin katılımı ve daha kalıcı öğrenme yaşantılarına destek olmak amaçlanmıştır. Bu anlamda öncelikle, çerçeveyi oluşturan öğretim programı, öğretmen kılavuz kitabı ve öğrenci kitabı, daha sonra öğretim teknolojileri ve materyal geliştirme alanında yapılmış diğer çalışmalar birinci bölümde incelenmiştir. Aynı zamanda birinci bölümde, çocuk ve müzik başlığı altında, çocuklar için yapılan müziklerin nasıl olduğu ve nasıl olması gerektiği irdelenmiş ve geliştirilecek materyaller için çerçeve oluşturmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın ikinci bölümünde geliştirilen materyaller ve kullanım esaslarına ilişkin detaylı bilgiler verilmiş, sonuç kısmında genel bir değerlendirme yapılarak öneriler sunulmuştur. Geliştirilen materyallerde öğrencilerin seslendireceği kısımlar, onların en kolay öğrenebileceği şekilde tasarlanmışken, aynı zamanda öğrencilerin estetik duygularını geliştirmek amacıyla enstrümantal kısımlarda geçkiler, ritmik zenginlikler oluşturularak materyallerin daha keyifle kullanılmasını sağlayacak şekilde bestelemeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretim ortamlarında daha hevesli, istekli öğrencilerin yetişmesine katkı sunması, eğitim teknolojisi ve materyal geliştirme çalışmalarına bir örnek teşkil etmesi ümit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education technology is being actively used in the learning environment of all courses with the support of the Ministry of National Education in today's information era. English lessons with sound recordings, mathematics lessons with visual materials are supported, and students are provided an effective learning by exciting too many sensory organs. In this study, musical materials in the framework of Religious Culture and Moral Education Course Program, Teacher's Guide Book and Student Book were developed to be used in Religion Culture and Moral Information Elementary 4th grade lessons and it is aimed to support a permanent learning experience. In this regard, firstly, the curriculum that constitutes the framework, the teacher's guidebook and the student book, then the teaching technologies and other studies carried out in the field of material development are examined in the first chapter. At the same time, in the first chapter, under the title of children and music, children's music and how it should be done were investigated and tried to form a framework for the materials to be developed. In the second part of this study, detailed information was given about the developed materials and principles of usage, a general evaluation was made in the conclusion section and suggestions were presented. In the developed materials, the parts that the students will perform are designed to be the easiest to learn, at the same time, in order to improve the aesthetic feelings of the students, instrumental parts were composed in to create rhythmic riches and making the materials more enjoyable. It is hoped that this study will serve as an example to contribute to the development of more enthusiastic and willing students in the teaching and learning environment of Religion Culture and Moral Education lessons and to education technology and material development studies.