Hocazade'nin Kitabu't Tehafut adlı eserinin tahkik ve tahlili
An invwestigation and analysis of the book of Hocazade's Tahafut
- Tez No: 476538
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT SELİM SARUHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Bu tez, Fatih Sultan Mehmed'in hocası ve kazaskeri olan Hocazâde tarafından sultanın kendisine Gazzâlî ve filozofların çatışmasını anlatan bir kitap yazmasına dair emri üzerine hazırlanmıştır. Hocazâde'nin Kitabu't-Tehafüt adlı eseri yirmi iki bölümden oluşmaktadır. Eserde, her bölümde filozofların ittifak veya ihtilaf ettiği meselelere tam bir şekilde yer verilmiştir. Hocazâde, Gazzâlî'nin dile getirdiği konuları ve filozofların anlattığı meseleleri karşılaştırmalı biçimde, okuyucuyu etkileyen bir üslup ve basitleştirilmiş bir felsefi dille akıcı bir tarzda anlatmıştır. Hocazâde'nin kitabının Osmanlı asrındaki ılımlı/orta yolcu/mutedil İslami felsefeye örnek teşkil ettiği genel kabul gören bir husustur. Nitekim Hocazâde, kitabında akıl ve nakil arasında orta bir noktada durmuş, hakikate ulaşma amacı güden bilimsel/ilmi bir üslupla kitabını yazmıştır. Bu teze dair çalışmamız; metnin tespit edilmesi, el yazısı ile yazılan üç nüshanın karşılaştırılarak mevcut farkların belirtilmesi ve gerekli açıklamalara dipnotta yer verilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, müellif ve eserin tanıtılmasına; ikinci bölümde eserin tahkikine; üçüncü bölümde ise, Hocazâde ve Gazzâlî arasındaki Âlemin kıdemi, Allah'ın bilgisi ve meâd konularındaki tartışma ve mukayeselere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This book (Hocazâde's Tahafut) was written by the scholar Hocazâde, who was military judge, and Sheikh of Fatih Sultan Mehmete. He wrote it by the demand of Fatih Sultan Mehmet when he asked him to write a book in which he would explain al-Ghazali's difference with other philosophers. The Hocazâde's book consists of twenty two chapters. These chapters contains all the agreed on and disputed philosophical issues between philosophers. Hocazâde compared these issues between what is reported by al-Ghazali and what is narrated by philosophers; and with simplified philosophical language and in a smooth manner that an ordinary reader can understand its content. Hocazâde's book is a model of moderate Islamic philosophy in the era of the Ottoman Empire. Hocazâde has written the moderate attitude between the acquire knowledge and reason with scientific manner to reach the reality that every elite aspires to know. The s