Wendy Wasserstein: A chronicler of the womens movement a study of Wend Wasserstein and her plays
  1. Tez No: 31816
  2. Yazar: LALE NALBANT (HOCAZADE)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
11 ÖZET Bu tezin amacı çağdaş Amerikan oyun yazarı Wendy Wasserstein1 in oyunlarındaki ana temaları irdelemek, yazarın kadın karakterlerini, onların toplumla, erkeklerle ve diğer kadınlarla ilişkilerini incelerken; Wasserstein' in kasıtlı olarak kadın karakterlerini ikiye ayırdığını ve bu ayırımın varoluşun“ ilk gününden beri süre gelen toplum düzenine uyabilenler ve uyamayanlar diye grupladığını ispatlamaktır. Bu savı ispatlamaya çalışırken, giriş bölümünde kadın hareketinin ondokuzuncu yüzyıldan bu yana Amerika ' daki gelişimi kısaca anlatılacaktır. 1884' te köleliğin kaldırılması için yapılan kadınların da yer aldığı eylemlerle başlayan kadın hareketi 1920 'de kadınlara oy hakkının tanınması için canlanmış, 1960'larda ise siyahların ve ”Yeni Sol“ un yollara dökülmesi ile tekrar gündeme gelmiştir. 1920-1960 arasında, ikinci Dünya Savaşı ve onu izleyen soğuk savaşın da etkisiyle bir duraklamaya girmiştir. 1970'lerde altın çağını yaşayan kadın hareketi 1980'lerde dünya ile bütünleşmiş ve farklı dallara ayrılmıştır. Organizasyonların çoğalması 1990'larda kadının sosyal pozisyonunda pek fazla bir değişim sağlayamamıştır. Tezin birinci bölümünde oyun yazarının hayatı, oyunların özetleri, Wendy Wasserstein ! in bir oyun yazarı olarak genel değerlendirmesi, oyunlarının ana temaları --e kadın karakterlerindeki gruplaşmalar anlatılacaktır. Wasserstein ' in ana temalarını; evlilik, aşk, kariyer,Xll cinsellik, çocuk, gibi kadını doğrudan ilgilendiren başlıklar oluşturur. Bu temalardan karakterlerin ne anladığı, özellikle belirtilen bu iki grup için ne ifade ettiği sergilenir. Bu bölümün en ağırlıklı konusunu yazarın kadın karakterleri nasıl grupladığının anlatıldığı bölüm oluşturur. Tarih ile bağlantılı olarak bu iki değişik tip kadının, kadın hareketine neler kattığı ve hareketten neler sağladığı her oyunda ayrı ayrı incelenir. Yazar erkek egemenliğinin geçerli olduğu bu toplumun ”yükselen değerlerini“ ve kadına verdiği ve her dönemde değişen imajı kabullenebilen kadın karakterlerine_ ki biz onları ”sıradan“ diye adlandırıyoruz, kızmaz, sadece bu kadınların diğer ”sıradan olmayan" ve bu değerlere sahip çıkmayan, bu topluma uyum sağlayamayan kadınlarla birlikte yaşamımızda varolduklarına işaret eder. Sonuç bölümünde, kadın hareketinden başarıyla çıkmış olduğu sanılan kadınların gerçekte çok ~a başarılı olmadıkları, kariyerlerini yükseltirken birçok şeyden taviz verdikleri, ayrıca bu başarılı kadınların diğer bütün kadınları temsil etmediği ve her dönemde farklılık gösteren kadın imajının erkekler tarafından dönemin gereklerine ve erkeklerin menfaatlerine göre çizildiği anlatılır. Sonuç olarak, temel bir gerçeğin varlığı ve bunun da bu dünya varolalı beri erkek hakimiyetinin hüküm sürdüğü ve bu birkaç başarılı kadının erkeklerin verdiği sus payından başka birşey olmadığı sonuçta tüm bu kadın hareketinin kadınlık adına çok fazla şey getirmediği kanaatine varılır.
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT The aim of this thesis is to present contemporary- playwright Wendy Wasserstein with her plays, the main themes of these plays and her women characters through their relations to society, men and other women and to prove that, in dealing with her characters, Wasserstein divides her women characters into two according to their level of conformation to the values of the patriarchial society which have existed from the first day of our being. While we strive to prove our' claim, a brief history of the women's movement beginning from the nineteeth century will be given. The women's movement which began in 1884 in Seneca Falls with women taking part in the“abolution movement”, carried on with women's gaining the right to vote in the 1920s. Between 1920-60 we see a stagnation as far as the women's movement is concerned due to the Second World War and the cold war preceding it. In the 1960s the women's movement was more active than ever because of the other movements, like the New Left or the Civil Rights'. The women's movement which saw its golden age during the 1970s, became globalized in the 1980s and divided into sub -movement s. In the 1990s, though the organizations multiplied and became more active, the position of women did not change much. In the first chapter, the life of the playwright, summaries of the her plays, commentaries on her plays,V and the major themes of the plays will be examined. Marriage, children, love, career, and sexuality which are directly related to women, form the main themes of her plays. The main part of this chapter will be the part in which we deal with the two different groups of women characters:“uncommon women”versus“common women”characters. Relating it to the history, what these two groups of women gained from the women's movement and what they contributed to it will be discussed in this part. In a society which is established on male values, the women who are able to conform to such a society will be called as“common”and the ones who cannot manage it will be named as“uncommon.”The playwright never gets angry at the common women who can reconcile with every image the society gives them. She only states that the common ones coexist with the uncommon ones who do not appreciate the“male”society and its values and reject to take part in it..v. In the conclusion part, it is claimed that the women who are taught to be successful by the help of the women's movement are not very successful in real life because they have to compromise in order to achieve careers. At the same time, these women are only a minority and do not represent all women. Another conclusion that is derived is that the different images of women which change are determined by men according to the socio-political mood of the society and the interests of the male. So as to conclude, from the very first day of the existence there has been one basic truth; men havealways exerted the hegemony over women and a few women who have become successful as individuals are not more than“bribes”the male society has paid to pacify women. So it would not be too pessimistic to claim that the women's movement in the United States and elsewhere did not provide much in the name of womanhood.