Orhan Mithat ve iktisadi eleştirinin Türkiye'de doğuşu
Orhan Mithat and the rise of economic criticism in Turkey
- Tez No: 476539
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Felsefe, Tarih, Economics, Philosophy, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Modern anlamda iktisat düşüncesinin Osmanlı fikir hayatına girmesi 19. yüzyılın içerisinde başlamıştır. 19. yüzyılın ikinci yarısında iktisat alanındaki fikirlerin ve eserlerin artması, yeni iktisadi düşüncenin yayılmaya başladığını ve geliştiğini göstermektedir. Liberal yaklaşımların egemenliğinde gelişen iktisadi fikirler liberal görüşün diğer seçeneği olan korumacı görüşün de belirmesiyle Osmanlı iktisadi fikir hayatı gelişmeye devam etmiştir. I. Dünya Savaşı'nın kesintiye uğrattığı bu iktisadi düşünce birikimi yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin ve günümüz iktisat biliminin temelini oluşturmaktadır. İktisadi İlletlerimiz Cumhuriyet'in ilanından (1924) sonra iktisat sahasında kaleme alınmış ilk eserlerden biri sayılabilir. Eser eğitici bir iktisat kitabı olmaktansa sosyo-ekonomik özellikleri ön plana çıkaran bir kaynaktır. Kitap eleştirel bir bakış açısıyla Türk toplumunun kronikleşen sorunları anlatırken, bu sorunlara çözümler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
That the“economics”in modern sense fell into the Ottoman life of thinking began in the 19th century. In the second half of the 19th century, the increase of ideas and works in the field of economics show that new economic thought started spreading and improved. Together with the emergence of economic ideas developing under the domination of liberal approaches and later with the protective ideas which are the substitute of the previous one, the Ottoman life of economics continued growing. This background of economics which was disrupted by the First World War forms the basis of the current science of economics of new Turkish Republic.“İktisadi İlletlerimiz”(1924) might be regarded as one of the first works of economics written after the foundation of Turkish Republic. The book is a reference book which puts forward socio-economic qualities rather than economics. It both critically explaines the problems of Turkish society that became chronic and provides solutions to them.