Cezayir'de geçmişten günümüze İslamcı hareketler
Islamic movements in Algeria from past to present
  1. Tez No: 476547
  2. Yazar: AHMET YİĞİTALP TULGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT YÜCEŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında Cezayir'in Fransızlar tarafından işgali ile başlayan süreçten günümüze kadar İslamcı hareketin izlediği politikalar, rejime karşı başlattığı siyasi ve silahlı mücadele incelenmektedir. Tez çalışması, Fransız koloni dönemi, bağımsızlıktan iç savaşa kadar olan süreç ve iç savaştan günümüze kadar olmak üzere üç konu başlığı altında ele alınmaktadır. Cezayir'in sömürgeleştirilmesinden günümüze kadar olan süreçte İslamcı hareketin genel yönlerini, zihniyetini ve olayların birbiriyle ilişkisini göz önünde tutarak uluslararası bir bağlam içerisinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is examined Islamic movement in Algeria between French colonial period until nowadays and it is examined armed and political struggle, which is started by Islamic movement, against Algerian regime and armed force. This research is discussed under three headings: the French colonial period, the period between independence to civil war, and civil war to nowadays. This research is analyzed Islamic movementin Algeria in an international context and it is analyzed the general attitudes and behaviours of Islamic movements, its mindset and the interrelationship of events, fromcolonization period of Algeria to the nowadays.