Turizm rekabet gücünü belirleyen faktörlerin analizi: Akdeniz ülkeleri örneği
Analysis of factors determing the competitiveness in tourism: The case of Mediterranean countries
- Tez No: 807046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ BOSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Geçmişten günümüze ülkeler çeşitli alanlarda birbirleriyle rekabet etmektedir. Turizm ve turizm endüstrisi bu alanlardan biridir. Turizm gelirlerini artırmak, rekabet avantajını sağlamak ve sürdürmek için farklı dönemlerde çeşitli stratejiler geliştirilmiştir. Özellikle 21. yüzyılda ülkeler için önemli bir gelir kaynağı olan turizm, son dönemde gelişmekte olan ülkeler için de bir istihdam kaynağı haline gelmiştir. Bu özelliklerinden dolayı turizm, bölgesel gelişmişlik farklılıklarını azaltmak ve refahı artırmak için bir araç haline gelmiştir. Dolayısıyla hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin turizmde rekabet etmesi önemli hale gelmiştir. Literatüre göre rekabet edebilirliği etkileyen faktörlerin çok çeşitli olduğu sonucuna varılmıştır. Bu nedenle, faktörlerin önceliklendirilmesi konusundaki tartışmalar, karar vericiler ve politika yapıcılar arasında halen devam etmektedir. Dünya turizm gelirlerinden ciddi bir pay alan Akdeniz Ülkelerini odağına alan bu çalışmada, 2007-2021 yılları arasında turizm rekabet gücünü belirleyen faktörler 2020-2023 yılları arasında toplanan veriler ile PLS ve çoklu regresyon analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın evrenini çalışma döneminde verileri sağlıklı yayımlanan 66 ülke oluşturmaktadır. Çalışma örneklemi ise Fransa, İtalya, İspanya, Yunanistan Mısır, Arnavutluk, Cezayir, Hırvatistan, Kıbrıs, Karadağ, Fas, Malta, Tunus, Slovenya ve İsrail ve Türkiye olmak üzere toplam 16 Akdeniz Ülkesi'nden oluşmaktadır. Literatüre katkı açısından değerlendirildiğinde pandemi sonrası turzmde yaşanan değişimleri içeren çalışmalardan farklı olarak bu çalışma rekabet gücü kavramını her iki dönem için irdelemektedir. Pandemi öncesi ve sonrasında turizmde yaşanan dramatik değişime rağmen her iki dönemde de önemini koruyan bağımsız değişkenlerin olduğu gözlemlenmiştir. Bu değişkenler hukuk, ekonomi, eğitim gibi genel konular ile havayolu, vize düzenlemeleri gibi turizm özelindeki konuları içermektedir. Bu durum rekabet gücünün çok boyutlu yapısına işaret etmektedir. Politika yapıcılara ve karar vericilerin kriz dönemimde dahil belirlenen bu faktörlere önem vermesinin destinasyon rekabet gücüne olumlu etki edeceği söylenebilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Rekabet, Strateji, Turizm.
Özet (Çeviri)
From ancient times countries compete with each other to be superior on various topics. One of this topic is Tourism. Various strategies has been carried out to ensure and develop tourism competiveness. In the contemporary era, tourism has been recognized as a significant economic contributor, particularly in the 21st century,wherein it has emerged as a crucial source of income for countries. Moreover, it has concurrently evolved into a prominent employement provider, specifically for developing nations. Due to these features, tourism has become a tool to decrease the regional differences and increase prosperity. Hence the importance of tourism competitiveness arises for both developed and deveolping countires. Accoring to literasture the factors of competitieness is diverse and it varies across time and regions. Therefore the debate on prioritization of the factors is an on going debate among the researchers and policy makers. This study, focuses on Mediterranean Countries, which have a significant share of world tourism revenues. The factors determining tourism competitiveness between 2007- 2021 were analyzed using PLS and multiple regression analysis techniques with data collected between the years 2020-2023. The population of the study consists of 66 countries with healthy data published during the study period. The study sample consists of 16 Mediterranean Countries, which are France, Italy, Spain, Greece, Egypt, Albania, Algeria, Croatia, Cyprus, Montenegro, Morocco, Malta, Tunisia, Slovenia, Slovenia, Israel and Turkey. In terms of contribution to the literature, unlike the studies on the changes in tourism after the pandemic, this study examines the concept of competitiveness for both periods. Despite the dramatic changes in tourism before and after the pandemic, it has been observed that there are independent variables that remain important in both periods. These variables include general issues such as law, economy, education and tourism-specific issues such as airlines and visa regulations. This points to the multidimensional nature of competitiveness. It can be said that policy makers and decision makers' attention to these factors, including during the crisis period, will have a positive impact on destination competitiveness. KEY WORDS: Competitiveness, Strategy, Tourism.