Kore Savaşı'nın dönemin Kore edebiyat eserlerine etkisi
The influence of the Korean War on the Korean literature
  1. Tez No: 476559
  2. Yazar: MEDİNE PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ERTAN GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kore Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kore Savaşı 20. yüzyılda meydana gelen iki büyük savaşın ardından Soğuk Savaş Dönemi'nin ilk sıcak mücadelesi olma niteliğindedir. Ülkenin bağımsızlığını elde etmesinin ardından, 1950-1953 yılları arasında Kore yarımadasında, büyük oranda yabancı ülkelerin yönetimi ile meydana geldiğini söylemek mümkündür. Yaşanılan tarihi gerçeklikle birlikte toplumsal yapıda büyük ve kalıcı hasarlara yol açan Kore Savaşı, ülkedeki her alanı etkilemiştir. Bu tezde tarih, ekonomi, siyaset gibi disiplinlerde konu edilmiş olan Kore Savaşı'nın, dönemin Kore edebiyatına nasıl etki ettiği ve eserlerde ağırlıklı olarak hangi konulara değinildiği incelenmiştir. Çalışmaya dayanaklık edebilmesi bakımından savaş dönemindeki edebiyattan evvel, edebiyatın savaş öncesi arka planına kısaca değinilmiştir. Sadece roman türü üzerinden ele alınan dönem edebiyatı, edebi alanda adını duyurmuş olan Ha Geun-chan, Choe In-hun gibi yazarların hayatları ve edebi kişilikleri üzerinden kısaca tanıtılmıştır. Ayrıca yazarların Sunan Idae, Gwangjang savaşı konu alan eserleri özet şeklinde tanıtılmıştır. Toplumun içinden geçtiği bu süreci çalışmalarına yansıtmaktan çekinmeyen yazarların kaleminden solumaya çalıştığımız dönemin atmosferi ile eserler değerlendirilmiştir. Savaş döneminde muharebelere bizzat katılmamış olsa da savaş meydanında hizmet veren yazarlarda bulunmaktadır Choe Ji-hun, Kim Lee-seok'un da içinde bulunduğu bu yazarlar bulundukları askeri birimler içerisinde kurdukları Askeri Savaş Yazarları Birliği, Hava Kuvvetleri Yazarları Kulübü şeklinde çeşitli gruplarla edebiyatlarını ayakta tutmaya çalışmışlardır. Bu tezde ülkelerinin maruz kaldığı pek çok badirenin gölgesinde ulusal edebiyatlarını oluşturma çabası ile bir araya gelen bu yazar gruplarına değinilmiştir. Ayrıca o dönemde Batı edebiyatı etkisi ile ortaya çıkmış olan nihilizm gibi akımların yanı sıra, savaş edebiyatı eserlerinde öne çıkan temalardan göç, hasret ele alınan bir diğer husus olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Korean War is the first hot war of the Cold War era following two major wars in the 20th century. It can be said that the Korean War, which took place on the Korean peninsula after the independence, in years between 1950 and 1953, largely dominated by foreign countries, is one of the most serious events witnessed in the 20th century. The War, which inflicted widespread damage on the social structure, affected every area in the country. This thesis examines how the Korean War, which has been discussed by the disciplines such as history, economics and politics, influenced the Korean literature of the period, exploring the subjects most frequently addressed in the works. The literary background of the pre-war period is briefly analysed so as to provide the basis upon which the rest of the study will be built. The literature of the period, studied only in terms of the genre of novel, is introduced through the lives and literary careers of the well-known authors such as Ha Geun-chan, Choe In-hun, as well as the introductory information regarding their works, i.e. Sunan Idae, Gwangjang, on the war. For this purpose, the manifestations of the experience of war in these novels are explored. Furthermore, there are also authors, like Choe Ji-hun, Kim Lee-seok, who did not fight any battles during the war but carried out other front-line duties. They struggled to keep their literature alive by forming various communities such as the Association of Military Combat Writers and the Association of Air Force Writers, within the military units they serve in. This thesis investigates these various groups of authors gathered together with the aim of establishing a national literature in the period of crisis their country was passing through. In addition to it, the study further discusses the literary movements of the period which emerged under the influence of Western literature, like Nihilism, as well as the recurrent themes, for instance immigration and longing, in the Korean War Literature.