Sıcaklığa duyarlı poli(Vinil alkol)–aşı–poli(n,n–dietilakrilamid) membranların hazırlanması, karakterizasyonu ve flurbiprofen geçişinin incelenmesi
Preparation and characterization of thermo-sensitive poly (Vinyl alcohol)–g–poly (n,n–diethylacrylamide) membranes and investigation of flurbiprofen permeation
  1. Tez No: 476569
  2. Yazar: HACER KAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN IŞIKLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Çalışmada, potasyum persülfat ve hızlandırıcı olarak N,N,N',N'–tetrametiletilendiamin (TEMED) kullanılarak, sulu fazda N,N–dietilakrilamid (DEAAm) ile poli(vinil alkol)'ün (PVA) aşı kopolimerleri mikrodalga fırında sentezlendi. N,N–dietilakrilamid monomerinin aşılanmasında, sıcaklığın yükseltilmesi ile aşı yüzdesi ve aşılama veriminin arttığı gözlenmiştir. Benzer şekilde, monomer ve polimer derişimindeki artışların da aşı yüzdesini arttırdığı saptanmıştır. Poli(vinil alkol)–aşı–poli(N,N–dietilakrilamid) (PVA–aşı–PDEAAm) aşı kopolimer yapıları element analizi, ATR-FTIR, Raman, DSC, TGA/DTGA, SEM, 1H-NMR, 13C-NMR, GPC yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Transdermal geçiş çalışması için flurbiprofenin, PVA ve PVA-aşı-PDEAAm membranlardan geçişi incelendi. PVA–aşı–PDEAAm membranlarından ilaç geçiş davranışları in vitro olarak 3 farklı pH değerlerinde (pH: 2,1; 5,5; 7,4) ve 3 farklı sıcaklıkta (25, 32, 37 oC) çalışılmıştır. Membranlardan ilaç geçişine aşı yüzdesinin, membran kalınlığının, ilaç miktarının, yağ asitlerinin, pH ve sıcaklığın etkileri araştırılmış ve ilaç geçişinin bu parametrelerle değiştiği görülmüştür. PVA–aşı–PDEAAm membranlarda aşı yüzdesi arttıkça flurbiprofen geçişinin azaldığı belirlendi. Sıcaklık, geçiş davranışını etkilemiş ve sıcaklıktaki artış flurbiprofen geçişini düşürmüştür. Kopolimer membranlar XRD, DSC, AFM, SEM ve FTIR yöntemleriyle karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In the study, graft copolymers of poly(vinyl alcohol) (PVA) with N,N-diethylacrylamide were synthesized in aqueous solutions using potassium peroxidisulfate and N,N,N',N'–tetrametilendiamin (TEMED) as accelator in the microwave oven. In the grafting of N,N-diethylacrylamide monomer, it was observed that grafting percentage and grafting efficiency of N,N–diethylacrylamide increased when temperature was increased. Similarly, it was determined that increases in monomer and polymer concentration also enhanced the grafting percentage. Structures of poly(vinyl alcohol)–g–poly(N,N–diethylacrylamide) (PVA-g-PDEAAm) graft copolymers were characterized by element analysis, ATR-FTIR, ATR-FTIR, Raman, DSC, TGA/DTGA, SEM, 1H-NMR, 13C-NMR and GPC methods. For the transdermal release study, flurbiprofen permeation through PVA and PVA-g-PDEAAm membranes was investigated. In vitro drug permeation behaviors from PVA–g–PDEAAm membranes were studied at three different pH values (pH: 2,1; 5.5; 7.4) and temperatures (25, 32, 37 oC). Effects of grafting percentage, membrane thickness, amount of drug, fatty acids, pH and temperature on permeability of drug through membranes were investigated and it was observed that permeability of drug changes with these parameters. It was determined that as the grafting percentage of PVA–g–PDEAAm membranes increased, the permeation of flurbiprofen decreased. The permeation behavior was affected by temperature and the permeation of flurbiprofen was decreased with increase in the temperature. Copolymer membranes were characterized by XRD, DSC, AFM, SEM and FTIR methods.