Lineer pozitif operatörlerin farkları
On differences of linear positive operators
- Tez No: 476570
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yapılan çalışmalar ve tezin genel amacı hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise bazı temel tanımlar, kavramlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde pozitif lineer operatörler ile ilgili bazı genel eşitsizliklere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde pozitif lineer operatörlerin yaklaşım özellikleri incelenerek bu operatörlerin yaklaşım hızları süreklilik modülü yardımıyla elde edilmiştir. Ayrıca bu operatörler için bir Voronovskaja-tipli sonuç verilmiştir. Beşinci bölüm ise tartışma ve sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five parts. In the first part, it has given information about the overall purpose of the study and thesis. In the second chapter, some fundemental definitions, concepts and theorems are given. In the third chapter, we give some inequalities for the differences of linear positive operators. In the fourth chapter, we investigate approximation properties for the some linear positive operators. Rate of convergence of them are given with modulus of continuity. The fifth chapter is a seperate part of the discussion and results.