Türkiye'deki resmi dairelerde talep tarafı yönetimi ve yapay zeka uygulamaları
Demand side management at the public institutions for Turkey and artificial intelligence solutions
  1. Tez No: 476573
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKSAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde elektrik enerjisiyle çalışan cihazların hayatımızın her alanına girmesi ile elektrik enerjisine duyulan ihtiyaç artmıştır. Teknolojide yaşanan gelişmeler de bu ihtiyacı arttıran bir diğer sebeptir. Yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalar sonucunda bu yüzyılın ikinci yarısında petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtların rezervlerinin tamamına yakınının tükeneceği düşünülmektedir. Bu nedenle son yirmi yıl içerisinde enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda çok sayıda araştırma ve çalışma yapılmıştır. Bunun sonucunda enerjinin verimli bir şekilde kullanılmasının önemi daha da artmıştır. Bu çalışmaların bir diğer nedeni ise enerji fiyatlarında belirli nedenlerle oluşan istikrarsızlıkların tüketiciyi etkilemesidir. Bu amaçlarla son yıllarda tüketicinin kontrol edildiği ve yönlendirildiği Talep Tarafı Yönetimi (TTY) önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, bu amaçlar doğrultusunda, ülkemizdeki resmi dairelere TTY'nin uygulanmasına bir örnek olması açısından, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı bir okul ve Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde (KÜMF) bir pilot talep tarafı yönetimi uygulaması yapılmış ve hem uygulama alanlarına hem de ülkeye TTY'nin katkıları tartışılmıştır. Çalışma esnasında Matlab yazılımında Bulanık Mantık ve Yapay Sinir Ağı gibi yöntemler ile maddeler oluşturularak sonuçların iyileştirilmesi sağlanmıştır. Buna göre İncekaralar İlköğretim Okulu'nda (İİO) %33,19 ve KÜMF'nde %21,15 kadar enerji tasarrufu sağlanmıştır. Bunun maddi karşılığı olduğu ve bu şekilde birçok kurumun olduğu düşünüldüğünde, tezde TTY uygulamalarının önemi de ortaya çıkmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the necessity of electric energy has increased with the introduction of devices that work with electricity energy in every area of our lives. Developments in technology are another reason to increase this need. As a result of researches and scientific studies, it is thought that in the second half of this century, it will come to an and cloesly to the reserves of fossil fuels such as oil and natural gas. For this reason, numerous researches and studies have been carried out on energy efficiency and saving in the last twenty years. As a result, the prospect of efficient use of energy is further increased.Another reason for these studies is that the instability caused by certain reasons in energy prices affects the consumer. For these purposes, the Demand Side Management (DSM), in which the consumer is controlled and directed in recent years, has become important.In this study, a pilot demand side management application was made at a school affiliated to the Ministry of National Education (MEB) and Kırıkkale University Faculty of Engineering (KÜMF) in order to be an example of the implementation of DSM in the official offices of our country in the direction of these objectives and both DSM's contributions have been discussed. During the study, Matlab software has been used to improve the results by using methods such as Fuzzy Logic and Artificial Neural Network. Accordingly, 33.19% energy savings were achieved in İncekaralar Elementary School (İİO) and 21.15% in KÜMF. Though it was considered to be material and many institutions in this way, the prominence of TTY applications in the thesis was also revealed.