İnsansız kara araçlarının hareket sistemlerinin kavramsal tasarımı
Conceptual design of motion systems of unmanned ground vehicles
  1. Tez No: 476591
  2. Yazar: CÜNEYD DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsansız kara araçları arazide her koşulda görev yapabilmesi için araca uygun intikal konfigürasyonları tespit edilmek istenmiştir. Bu tespit işlemi sistematik tasarım yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Sistematik tasarımda kullanılmak üzere geliştirilen tasarım işlem modeli; problemin tanımı, karar verme ve sonuç aşamalarından meydana gelmektedir. Problemin tanımı yapılırken ihtiyaçların isteklerin ve sınırlamaların ayrıntılı olarak tespit edildiği şartname bölümü oluşturularak amaca uygun insansız kara aracının tasarlanabilmesi için tüm fonksiyon yapısının ve alt fonksiyon yapısının bulunduğu kavramsal tasarım işlemi yapılmıştır. Alt fonksiyon parametreleri insansız kara aracı hareket sistemlerinin çalışma mantığını ortaya koymaktadır. Sistematik tasarım işleminin daha verimli yapılabilmesi için söz konusu parametrelerin bulunduğu tasarım katalogu oluşturulmuştur. Tasarım katalogundaki parametrelerin graf karar verme yöntemi ile uygun çözüm yolları ortaya çıkarılmıştır. Çözüm yollarının çalışma mantığına uygun olanlarının seçilebilmesi için hazırlanan şartname aşamasından faydalanılmıştır. Ortaya çıkarılan çözüm yolları ağırlık oranı metodu ile matematik ifadelere dönüştürülmüştür. Amaca uygun tasarlanan insansız kara araçları arasından en iyi alternatif bulunarak işlem sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unmanned land vehicles are required to identify appropriate transition configurations so that they can function in any circumstances on the land. This determination process was realized by the systematic design method. The design processing model being developed for be in used design processing and in case of process models such as; description of problem, make a decision and stages of result were an effective. While the description of problem is constituted that request, requirement and as it in explained in detail restrictions of specification department. All function structure and bottom function structure was done to containing design process for devisable to expedient unmanned ground vehicles. Bottom function parameters are revealed why is operation logic the mobility systems of unmanned ground vehicles. Systematic design process can be done more efficiently for parameters ought to be created whereabouts to design catalog. The parameters in the design catalog will be revealed graff making decision method with suitable solutions. The solutions could be chosen to be suitable operation logic for it take advantage of prepared specification department. The resulting solutions have been converted to mathematical expressions by the weight ratio method. The objective was to find the best alternative among the appropriately designed unmanned ground vehicles and conclude the transaction.