Alüminyum (al 1070) matrisli silisyum karbür (sic) ve bor karbür (b4c) takviyeli hibrit metal matrisli kompozit malzemelerin işlenebilirliklerinin araştırılması
Research on the machinability of aluminum (al1070) matrix silicium carbide (sic) and boron carbide (b4c) reinforced hybrid metal matrix composite materials
  1. Tez No: 476590
  2. Yazar: YUNUS KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ OSMAN ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Alüminyum matrisli SiC ve B4Ctakviyeli kompozit malzemelerin tornalama işleminde, takviye oranlarının işlenebilirliğe etkileri veen uygun kesme parametreleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Yüksek dayanım, aşınma direnci kompozit malzemelerin sahip oldukları en temel özelliklerdendir. Deneysel çalışmalarda farklı takviye hacim oranlarında takviye malzemesi kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar CVD kaplamalı kesici takım kullanılarak, farklı kesme hızı ve ilerleme verilerinde sabit kesme derinliğinde soğutma sıvısı kullanılmadan gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneylerle işleme parametrelerinin (kesme hızı, ilerleme ve takviye oranının) kesme kuvvetleri, yüzey pürüzlülüğü ve takım aşınmasına olan etkileri araştırılmıştır. Yapılan bu çalışma ile metal matrisli hibrit takviyeli kompozit malzemelerin işlenebilirliği konusunda referans olabilecek bir çalışma gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the most suitable cutting parameters in the turning process of aluminum matrix SiC and B4C hybrid reinforced composite materials. High strengthan dabrasion resistance are the mos timportant properties that the composite material shave. Reinforcement materials were used in different volume ratios in experimental studies. Experimental work was carried out using a CVD coated cutting tool at different cutting speeds and feedrates without the use of cutting fluid at constant cutting depth. The relationship between machinability, surface roughness, cutting forces, cutting speed, and tool wear progress was investigated with these experiments. With this study, it is aimed to make a study which can be a reference about the machinability of reinforced hybridmetal matrix compositematerials.