Sabit nokta ile metrik uzayın tamlığını karakterize eden bazı teoremler
Some theorems that characterizes the completeness of a metric space with fixed point
  1. Tez No: 476598
  2. Yazar: GÜLFİDAN ULUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde sabit nokta teorinin tarihi gelişimi ve bazı uygulamalarından bahsedilmiştir. Materyal ve Yöntem bölümünde tezde bahsi geçen temel kavramlar, bazı önemli sonuçlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölüm olan Araştırma Bulguları bölümünde Ekeland prensibinin ifadesi ve ispatı detaylı bir biçimde incelenmiştir. Daha sonra bu prensibin çeşitleri ve karşıtı ele alınmıştır. Ardından Ekeland prensibinin sabit nokta teoriye uygulamasını dikkate almak için Banach, Caristi ve Clark sabit nokta teoremlerinin ispatları bu prensip yardımıyla incelenmiştir. Son bölüm tartışma ve sonuç için ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four chapters. In the introduction section, it is mentioned that the historical development of fixed point the oryandits some applications. In the second chapter some fundamental concepts, important results and theorems are given. In the third chapter, the proof of Ekelad principle is deeply examined. Then some kind of Ekeland princile and its converse examined. Then to consider the application of Ekeland principle to fixed point theory, the proof of Banach, Caristi and Clark fixed point theorems are investigated by this principle. The final chapter is divided the conclusion.