Çocuk oyun alanlarında güvenlik: İstanbul Fatih ilçesi örneği
Security in children's play areas: Istanbul Fatih district example
- Tez No: 476625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EBRU ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çağlar boyunca çocukların hayatında oyun önemli bir yer almaktadır. Oyun oynayan çocukların fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi tamamlanmış olur. Çocuğun büyüme, keşfetme ve öğrenme sürecinde oyun çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca kendini ifade etmenin ve dış dünya ile iletişim kurmanın önemini kavramış olur. Dış dünyayla iletişim kuran çocuklar sosyal, fiziksel ve bedensel yönden daha aktif olur. Oyun sayesinde çocuk özgürlük kavramını tadar ve güvenli bir ortamda özgüvenli bir şekilde gelişimini sürdürme olanağı bulur. Günümüzde beton binaların arasında çocuklar daha fazla eve ve teknolojiye bağımlı olarak yetişmektedir. Bu betonlaşmadan dolayı çocuklar içe dönük bir hayat sürdürüp yaşıtlarıyla bir arada vakit geçiremeyerek rahatlayamamakta ve ruhsal yönden de eksik kalmaktadır. Çocukların bu betonlaşmadan uzaklaşarak yaşıtlarıyla bir arada vakit geçirerek rahatlayacağı mekanlar oluşturulmalıdır. Çocukların daha iyi bir gelişim sağlayabilmesi için çocuk oyun alanlarına daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Çocukların gelişimi gün içinde yapılan aktivitelere, çevre koşullarına ve yaşam şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Çocuk oyun alanları planlanırken çocukların yaş grupları, kullanım amaçları, zihinsel ve bedensel aktivite durumları dikkate alınmalıdır. Binalar arasında yapılan çocuk oyun alanları çocukların ilgisini çekecek farklı aktiviteler bulundurmadığından çocukların gelişimine pek bir yarar sağlamamaktadır. Bu çalışma, İstanbul İli Fatih İlçesinde bulunan bazı parkların güvenlik açısından irdelenmesi amacıyla yapılmıştır. İrdelemeler, Fatih ilçesinde bulunan 10 park üzerinden değerlendirilmiştir. Bu çalışmada her park için NPPS kriterlerine ilişkin formlar doldurulmuş, ebeveynlerin görüş ve ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla anket çalışması yapılmıştır. NPPS kriterlerine göre değerlendirme sonucunda Fındıkzade Çukurbostan Parkı ve Çarşamba Çukurbostan Parkı en yüksek puanı almışlardır. NPPS kriterlerine göre en düşük puanı Uzun Yusuf Parkı olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında; ilçede bulunan mevcut parkların ihtiyacı karşılayabilecek sayıda ve nitelikte olmadığı, parkların önemli bir kısmının geleneksel çocuk oyun alanı olduğu, yaş gruplarına göre ayrılmadığı, uyarı levhalarının bulunmadığı, engelliler için Fındıkzade Çukurbostan ve Çarşamba Çukurbostan parkı dışında bir çalışma yapılmadığı görülmüştür. Sonuç olarak çocukların fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak gelişimine katkı sağlayacak alanlar parklarda revize edilmelidir. Fatih ilçesindeki çocuk nüfusunun fazla olmasından dolayı ihtiyaç gereği yeni parklar yapılmalıdır ve bu parklar yapılırken yaş gruplarına göre ayrılmalı, kullanım levhaları olmalı, engellilere göre özel tasarımlar yapılmalı ve güvenli oyun grupları kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Throughout the ages, play is an important part of children's life. The physical, mental and social development of the children playing the game is completed. In the process of growth, exploration and learning of the child, the game has a very important place. It also implies the importance of expressing self and communicating with the outside world. Children who communicate with the outside world become more active in the social, physical and bodily aspects. Thanks to the game, the child has the freedom to treat the concept of freedom and to continue developing safely in a safe environment. Today, among the concrete buildings, children are growing more dependent on home and technology. Because of this concrete, children can not live in a life oriented and can not relax with their peers, and they are missing from the spiritual direction. It is necessary for the children to get away from this concrete and create spaces where they can spend time with their peers and relax. More attention should be given to children's playgrounds in order for children to achieve better development. The development of children varies according to activities performed during the day, environmental conditions and living conditions. When children playgrounds are planned, age groups of children, purposes of use, mental and physical activity should be considered. Children's playgrounds built between buildings do not provide much benefit to the development of children because they do not have different activities to attract children. This study was carried out in order to examine some parks located in Fatih District of Istanbul Province for security reasons. The discussion, was evaluated over 10 parks located in Fatih district. In this study, forms for NPPS criteria were filled in for each park and a survey study was conducted to determine the opinions and needs of parents. As a result of the NPPS criteria, Fındıkzade Çukurbostan Park and Çarşamba Çukurbostan Park got the highest scores. According to the NPPS criteria, the lowest score was identified as Uzun Yusuf Park. According to scope of research, it can clearly be seen that there are not enough qulified parks for different king of ages among children. Indeed, there are not warning signs for disabled people inside parks except Fındıkzade Çukurbostan Parkı and Çarşamba Çukurbostan Parks. When it is considered, there should be reconstructions which helps to children from different ages abouy their physical, mentally and spiritual developments. As overpopolation of children in Fatih can be explained to the goverments that they need to build more and more parks fort he children and they need to be divided and built with consideration of children's age, disability and safety.