Tekirdağ koşullarında safran(Crocus sativus L.)'ın verim ve bazı bitkisel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and some plant characteristics in saffron (Çrocus sativus L.)'in tekirdağ conditions
  1. Tez No: 476624
  2. Yazar: YASEMİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİYE YAVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Safran, Türkiye'de Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde dar alanlarda yetiştirilen, çeşitli endüstri dallarında çok geniş kullanım alanı bulunan dünyanın en pahalı baharat bitkisidir. Namık Kemal Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma ve uygulama tarlasında yapılan bu araştırmada, Tekirdağ koşullarında safranın yetiştirilme olanakları ile safranda soğan büyüklüğünün safranın çoğalmasına etkisi araştırılmıştır. Farklı boylardaki safran soğanları 2014 yılında 20 x 10 cm aralıkla 10 cm derinliğinde dikilmiş ve 2016 yılında hasat edilmiştir. Araştırma, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Denemede, Karaarslan safran çeşidi ile Tokattan getirilen soğanlar ana parsellere, çevre uzunluklarına göre üç farklı soğan büyüklüğü (büyük: 8-10cm, orta: 5-7cm ve küçük: 2-4cm) ise alt parsellere yerleştirilmiştir. Araştırmada; İlkbahar ve sonbahar yaprak uzunlukları, yaş ve kuru çiçek ağırlığı, stigma uzunluğu, yaş ve kuru stigma ağırlığı, bitki başına yavru soğan sayısı (adet/bitki), safran verimi (g/da) belirlenmiştir. Sonuç olarak; Tekirdağ koşullarında safranın yetiştirilebileceği ve safranda soğan büyüklüğünün hem safranda oluşan çiçek sayısına, hem de yavru soğan oluşturması üzerine etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cultivated in narrow spaces in Safranbolu district of Karabük, Turkey, saffron is the most expensive spice plant in the World. It has many different industrial uses. In this research, carried out on the research and application field of Namık Kemal University Departmen of field crops, cultivation possibilities of saffron crop under Tekirdağ conditions and the impact of the size of the saffron bulb on the reproduction of the plant have been researched. Saffron bulbs of different sizes were planted by 20x10 cm spaces, 10 cm deep in the year 2014 and were harvested in the year 2016. The research was conducted in the experimental pattern of divided parcels, with three repetitions. In the experiment, the bulbs brought from the cities of Karaarslan saffron species and Tokat were planted in the main parcels and the three remaining bulb types were planted in the lower parcels according to their lengths (long: 8-10cm; moderate: 5-7cm; short:2-4cm). Leaf sized in the spring and the falls, wet and dry flower weights, stigma length, wet and dry stigma weights, number of baby bulbs per plant (number/plant) and the efficiency of the saffron crop (g/da) were determined in the research. It has been concluded that the saffron crop can be cultivated under Tekirdağ conditions and that the bulb size of the crop does have an impact on both the blossoming of saffron and the production of baby bulbs.